Lukijalta

Kan­nan­ot­to Ke­me­ras­ta

Pitämäni puhe metsävaltuuskunnan kokouksessa 27.10 Helsingissä, siitä miten Kemera vaikuttaa metsienhoitoon ja työllisyyden hoitoon Suomessa ja eritoten Pohjois-Suomessa:

Suomeen on tulossa uusia suuria puunkäyttöä lisääviä investointeja. Mikä tarkoittaa, että metsien on oltava hyvässä kasvussa. Metsissä on tehtävä uudistukset ja taimikonhoidot ajallaan.

Puun korjuussa on siirrytty jätkä- ja hevosaikakaudesta koneelliseen puunkorjuuseen. Raskaan hakkuutyön tekee koneet, mikä on varmasti oikein työn raskaudesta johtuen. Metsureiden tarve onkin vähentynyt hakkuiden osalta.

Mutta se suuri kysymysmerkki onkin miten uudistukset ja taimikonhoidot tehdään? Toki metsänomistajat tekevät itse osan näistä töistä.

Uudistuksille on jo saatu toimivia koneita. Taimikonhoitoon on kehitelty kaiken laisia tehojätkiä sun muita. Varhaisperkaus onnistunee koneilla mutta entä miten taimikot? Joko taimikonhoito vaiheessa tehdään ajourat, onko se tarpeellista? Ensiharvennuksilta jää näin saamatta kantorahatuloja.

Suuri haaste on, miten saadaan alalle uusia käsipareja raivaussahojen kahvoihin. Metsurit ikääntyvät, nuoria ala ei kiinnosta työn raskauden ja epävarmuuden vuoksi. Työn kausiluonteisuus etenkin Itä- ja Pohjois-Suomessa vaikeista luonnonolosuhteista johtuen, pitkä ja luminen talvi. Pohjois-Suomen osalta kun katsoo tilastoja, työllistettyjä oli -14 syksyllä 259 ja -16 syksyllä 165, mikä on yli 35 % vähemmän. Lapissa metsurimäärä on pudonnut alle puoleen aikaisemmasta. Pohjois-Suomen metsissä on nyt 100 metsuria vähemmän kuin vanhan Kemeran aikana, vaikka työmäärät pitäisi vähintään kaksinkertaistaa. Syy on poukkoilevassa tukipolitiikassa.

Tukipolitiikka on saatava kuntoon, olipa se sitten mikä tahansa. Suora tuki on toki varmempi työllisyyden hoidon kannalta, sekin on saatava pitkäjänteisemmäksi. Epävarmuus töiden riittävyydestä ei lisää alan houkuttelevuutta.

Keskusjärjestön on tuotava myös tätä näkökulmaa esiin. Halutaanko me että metsissä on myös kotimaista työvoimaa, eikä ulkomaalaisia. Hekin varmaan osaavat nuo työt tehdä, mutta ne eurot mitä heille maksetaan, ei hyödytä suomalaista kansantaloutta.

Onko meillä varaa romahduttaa metsänhoito Pohjoisessa tällä tavalla?

Metsiä ei hoideta etänä, eikä raivaussahaa ohjata näyttöruudulta, vaan on mentävä korpeen tuiskuun ja tuuleen, vesi sateeseen ja auringonpaisteeseen.

 

”Metsiä ei hoideta etänä, eikä raivaussahaa ohjata näyttöruudulta.