Kokemus ja historia sen osoittaa, että ruuan ym perustarpeiden omavaraisuus varmuusvarastoineen, on kansakunnan olemassaolon, sekä hyvinvoinnin, kuinmyös puolustuksen kannalta ratkaiseva asia.
Rakkaassa isänmaassamme Suomessa nämä asiat oli yhdeksänkymmentäluvulle asti kunnossa. Reunoja myöten asuttu ja kovalla työllä tuottavaksi saatu monipuolinen elinkeinorakennelma, sekä maaseutu, tuottavine perheviljelmineen--jotka maksoivat verot, meijereineen, kauppoineen, postineen, kouluineen ja monipuolisine, ihmisen lähellä olevine palveluineen. TS oli kukoistava maaseutu.
Entä nyt ?
Maatilojen lukumäärä on romahtanut niin, että esim meidän laajalla kylällä ei ole yhtään tuotanto eläintä, eikä vilja tilaa.
Samoin kunnassa, maakunnassa, valtakunnassa on käynyt kova kato. Ja mikä pahinta, että olemassa olevat pääasiassa--yli-- suuria tiloja, ovat lukuisasti menneet nurin ja konkurssi uhkaa yhä useampia, koska viljan tuotanto on ollut jo pitkään kannattamatonta ja nyt myös liha- ja maitotalous on veitsen terällä, kun kauppa Venäjän kanssa on romahtanut.
No mistä romahdus johtuu ? kuka sen sai aikaan ja miten asia korjataan ?
Me kaikki tiedämme sen johtuvan siitä, että Suurin uhrauksin hankittu itsenäisyys /päätösvalta luovutettiin EU:lle, sekä talouden peruspilari, oma raha. Tällä päätöksellä luovutettin päätösvalta, aukaistiin rajat kaiken tuonnille ilman tulli suojaa, joka tekee mahdottomaksi kilpailla meidän leveysasteella ja olosuhteilla.
Saatiin hirvittävä direktiiviviidakko pilkkuineen ja paperisotineen, valvojalegioonat virastoihin jahtaamaan tuottajien jokaista tekemistä ja tekemättä jättämistä. On tullut taloudellinen, sekä henkinen ahdinko.
Kuka / mikä sen sai aikaan ?
Mikä järkyttävintä, että tämän kaiken yksi pää ”arkkitehtejä” on ollut sen puolueen edustajat, jonka piirissä minäkin olen kasvanut ja vuosikymmeniä toiminut, joka perusti toimintansa, Pyhän Raamatun ja Suomen lain perustalle-kuten vaalimainoskin kertoi-- itsenäisen isänmaan, sekä sen heikoimmassakin asemassa olevan puolesta, kuten myös syrjäisimmän kolkan ja siellä asuvan puolesta. TS. maata kehitettiin reunoja myöten. Tämä puolue oli Maalaisliitto.
1990 -luvun alussa Keskustan puheenjohtaja Esko Ahon johtama hallitus, jossa ulkoministerinä ensin Paavo Väyrynen ( vei EU-jäsenanomuksen ) sitten peräti MTK: puheebnjohtaja Heikki Haavisto ja maatalousministerinä Mikko Pesälä, he presitentti Koiviston ym tuella vei Suomen maanpetoksellisesti EU:hun. (Tuolloin tukeni ja työni puolueen hyväksi lakkasi, sillä koen puolueen olevan isänmaata ja kansaa varten, eikä kansan puoluetta varten. )
Miten asia korjataan ?
Tästä teosta alkoi koko Suomen ja Suomalaisuuden alasajo, jossa maatalous ja maaseutu on ollut yksi tuhon kohde, eikä ajopuuna olemiselle ole mitään vaihtoehtoja, minkään puolueen toimesta esitetty. Elikkä EU:sta ja EMU:Sta lähtemistä. Sekä itsenäisyyteen ja omaan rahaan siirtymistä, joka on ainoa tie pelastaa se, mikä vielä pelastettavissa on.
Päinvastoin, esim KOK varapuheenjohtaja Janne Sankelo 2.8. 2016. Oulaisissa jopa peloitteli haaveilemasta itsenäisyydestä, sekä neuvottelemasta kahdenkesken Venäjän kanssa ja kansanedustaja Eero Suutari nosti kädet pystyyn maatalouden suhteen toteamalla: ” Siihen tarvittaisiin niin paljon rahaa.”
Vastuuta tuntevana, ihanan isänmaan Suomen kansalaisena, en voi olla hiljaa tässä vakavassa tilanteessa, vaan koen velvollisuudeksi tuoda esille huoleni ja näkemykseni siitä, miten asioita voidaan korjata.
Elikkä tehdään omalta osalta voitavamme, sekä pyydetään korkeimman johdatusta siihen, että maamme pääsisi tästä EU-ikeestä vapaapsi.