Kas­va­tus ei tai­men­ta pelasta

Istukaskaloja ei ole Kiutakönkään ylisiirrossa näkynyt

Pekka Korhonen, Arto Juntunen ja Ari Huusko tekevät taimenelle tarvittavat toimenpiteet ja matka kohti kotijokea jatkuu. Kaikkiaan taimenia merkattiin venäjällä 71. 24 sai radiolähettimen. Parhaana päivänä rysässä oli 64 taimenta, joista puolet merkattiin ja puolet jatkoi heti matkaa.
Pekka Korhonen, Arto Juntunen ja Ari Huusko tekevät taimenelle tarvittavat toimenpiteet ja matka kohti kotijokea jatkuu. Kaikkiaan taimenia merkattiin venäjällä 71. 24 sai radiolähettimen. Parhaana päivänä rysässä oli 64 taimenta, joista puolet merkattiin ja puolet jatkoi heti matkaa.
Kuva: Veli-Pekka Hyytinen

Laitoskasvatuksesta ja istutuksista ei ole uhanalaista Oulangan taimenkantaa pelastamaan.

– Ei ole aikuisia rasvaevättömiä taimenia näkynyt, kertoo Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen edustaja Teija Haataja tutkaillessaan yhdessä avustaja Antti Sorosen kanssa Kiutaköngästä ylävirtaan kutuvaellukselle nousevien taimenten varalta.

Laitoksissa kasvaneiden rasvaevättömien poissaolo ylisiirron yhteydessä johtaa Metsähallituksen edustajan ja Oulangan taimenhankkeen projektipäällikkö Raisa Nikulan mukaan selkeään johtopäätökseen.

– Laitoksissa kasvatetut taimenet eivät mitä ilmeisimmin pärjää luonnossa ja kuolevat ennen sukukypsää ikää.

Huoli hälyttävässä tilassa olevan Oulangan taimenkannan tulevaisuudesta on suomalaisten ja venäläisten tutkijoiden puolella suuri. Pohjolan aarteen kestävälle hoidolle pyritään luomaan perusta maiden välisellä, Karelia ENPI CBC -ohjelman johtamalla taimenhankkeella.

Tämänkesäinen kutuvaellukselle nousevien taimenten lukumäärä on ollut tavanomainen viime vuosien tuloksiin nähden. Viime torstaihin mennessä könkään yli oli autettu 44 kalaa. Luku todennäköisesti nousee, sillä ylisiirtoa tehdään vielä parin viikon ajan. Mikäli kaloja ilmaantuu nousupaikalle enemmän, jatketaan siirtoja elokuun ensimmäiselle viikolle saakka.

– Erikoista tämän kesän ylisiirroissa on taimenten kudullenousun ajoitus. Yleensä heinäkuun ensimmäiset viikot ovat olleet vilkkaimpia hetkiä, Haataja ihmettelee tarkkaillessaan silmä kovana kohisevaa vettä.

Päivä on ollut hiljainen, vaikka sumpusta nostettiin 4030 gramman painoinen ja 72 senttimetrin pituinen kojamo. Viime vuonna könkään yli autettiin 56 taimenta.

Lue lisää maanantain lehdestä.

”Laitoksissa kasvatetut taimenet eivät mitä ilmeisimmin pärjää luonnossa ja kuolevat ennen sukukypsää ikää.
!Huoli hälyttävässä tilassa olevan Oulangan taimenkannan tulevaisuudesta on suomalaisten ja venäläisten tutkijoiden puolella suuri.

KS Fakta

Ilmoita asiavirheestä