Kuusamon kaupunginjohtaja Jouko Manninen pitää Kuusamon Golf Oy:n konkurssia harmillisena asiana, mutta hänen mukaansa nyt on katsottava eteen päin ja toivottavasti talven aikana saadaan joku ratkaisu aikaan.
– Kaupungin toive on, että löytyy joku yksityinen taho, joka rupeaa pyörittämään golfkenttää. Kaupunki omistaa kenttäalueen maan ja haluaa löytää sille vuokralaisen, mutta kaupungin tavoite ei ole itse pyörittää kenttää.
Mannisen mukaan kenttä on arvokas ja pelaajat ovat kiitelleet sitä. On tärkeää, että golfkentän toiminta jatkuu ensi kesänä, hän arvioi.
Petäjäkankaalla sijaitseva 18-reikäinen golfkenttä on Kuusamon Golf Oy on keskiviikkona asetettu konkurssiin. Syynä on kyvyttömyys selviytyä maksuista.
Kuusamon Golf Oy:n toimitusjohtaja Kyösti Salmirinne kertoi eilen keskiviikkona, että pitkä talvi aiheutti kentälle tuhoja, jotka olivat viimeinen niitti
– Pitkäaikaisten lainojen erääntyessä maksut ovat käyneet ylivoimaisiksi vähenevälle osakaskunnalle. Pitkäaikaisia lainoja on lähes 300 000 euroa ja muita velkoja päälle, Salmirinne kertoi.
Kentän vieraspelaajien määrä on ollut kasvussa mutta kuusamolaisten golf-pelaajien määrä on vähentynyt. Enimmillään osakkaita oli noin 130.
Golf-osakkeita ei enää juuri myydä, vaan rahaa tulee erilaisilla kierros- ja kuukausipaketeilla.
Rahoitusta ei enää kentälle järjestynyt, koska tilanne kävi epävarmaksi.
Kuusamon Golf on käynyt neuvotteluja kentän tulevaisuudesta Kuusamon kaupungin kanssa. Golfkenttää on pidetty yhtenä osana Kuusamon kuusamon kesämatkailun kehittämistä.