Moottorikelkkakausi on Koillismaalla parhaimmillaan. Kelkkamarkkinoilla on myös hyvä noste päällä. Nyt 4-tahtiset kelkat ovat vallanneet jo markkinat erittäin hyvin. Uutuutena ovat tulossa halvat ja pienet kiinalaiset mopokelkat sekä rouvimpaan käyttöön tehdyt venäläiskelkat.
– Esittelemämme venäläiskelkka on tehty käyttöä varten. Siinä on teräsrunko ja Siperiassa testattu tekniikka. Käy hyvin työ- ja vapaa-ajan kelkaksi, mutta ei se mikään urheilukelkka ole, kertoo Kari Lång Ranuan Tarvikekeskuksesta.
Muotoilu on kieltämättä samanlainen kuin takavuosien länsikelkoissa, eikä käsittely ahtaissa oloissa varmaankaan ole ketterää.
– Mutta hangella se menee hyvin.
Siitä kielii myös leveä telamatto.
Kiinalaiskelkka on markkinoilla samanlainen innovaatio kuin monkey-mopot kaksipyöräisissä.
– Hinta on alle kolme tonnia. Ei tätä tietenkään voi verrata tavalliseen moottorikelkkaan, mutta jos käyt vain pilkillä, tai hakemassa tien varresta postin, niin aivan sopiva siihen tarkoitukseen.
Pieni Inris -kelkka mahtuu sukset irrotettuina vaikka farmariauton takakonttiin. Painoa on vain 150 kg kuivana ja noin 160 kg tankit täynnä.
– Näiden avulla voi kelkkailusta kiinnostunut päästä kiinni harrastukseen, jos vaihtoehtona olisi yhdeksäntonnin vaihtokelkka. Joku näkee nämä uhkana markkinoilla, mutta kyllä näiden käyttäjät ovat ihan eri ryhmä.
Mopokelkan nimitystä puoltaa sekin, että moottori on 150 kuutioinen ja huippunopeus 40 km/h. Kelkka kuluttaa polttoainetta vain 7 litraa sadalle kilometrille.
– Ja tarvittaessa se on helppo korjata joka paikasta saatavilla tarvikeosilla.
– Nelitahtikelkoilla oli markkinoille tullessaan hienoisia ongelmia. Reitistöt olivat vielä huonoja ja kelkkojen painojakauma oli huono. Nyt reitistöt ovat parantuneet ja kelkkojen painojakauma muuttunut helpommin hallittavaksi.
Tarvikekeskus oli Kuusamossa esittelemässä kiinalais- ja venäläiskelkkojen ohella myös Arctic catin uutuuksia. Kierros jatkuu Lapin eri kunnissa.
– Syvän lumen kelkkojen suosio on kasvanut.
Tosin Suomessa maastoliikennelaki kieltää ilman maanomistajan lupaa umpisessa ajelun.
– Valtaosa näiden kelkkojen ostajista meneekin Lappiin käsivarren maisemiin ajaakseen Ruotsissa ja Norjassa.
Kelkkojen ostajakuntaan on tullut yhä nuorempia.
– Ikähaitari on laajentunut. Nyt ikäjakauma on 35-40 -vuotiaista ylöspäin.
Keski-ikäistyvän porukan osuus ostajista on luonnollinen.
– Myydyn kelkan keskihinta on noin 14 000 euroa. Moni nuori ajaa kalliimmalla kelkalla kuin mitä hänen autonsa on.
Långin arvion mukaan kelkkakaupassa tullaan nyt hivenen alaspäin.
– Viime vuoden määristä tullaan tippumaan. Käytettyjen markkinat sen sijaan pyörivät hyvin. Laitteita on paljon, eivätkä ne kuitenkaan jää varastoihin pyörimään.