Torangin luistelukenttä siirretään Torangin koulun yhteyteen. Torankijärven rannalla ollut kota ja puuvarasto siirretään hiihtomaahan Liikuntakeskuksen kupeeseen. Tolpanniemen kuntopolku nimettiin Mäki-Petäjän poluksi. Nissinvaaran koulu sai uuden keinun.
Listassa on esimerkki kuntalaisaloitteista, jotka saivat vihreää valoa kaupungin päättäjiltä viime vuonna. Menestyneet aloitteet ovat pieniä, konkreettisia, järkeviä – ja tärkeitä. Hyvän aloitteen toteuttaminen ei välttämättä maksa paljon, mutta on vaatinut tekijältään hoksaamista. Usein kyse on hyvin arkisesta asiasta.
Torangin koulun niin sanotun alatien luistelukentän siirto lähti Eevaliisa Räisäsen havainnosta, että kenttä on syytä siirtää käyttäjiensä luo. Torangin koulu sai kaukalon, joka palvelee sekä oppilaita että lähiseudun asukkaita.
Torankijärven rannalla sijaitseva grillikota oli ajateltu hiihtäjien ja retkeilijöiden käyttöön. Ajatus ei toteutunut, sillä kota jäi piiloon ja syrjään pääkulkureiteiltä. Lisäksi kota oli jatkuvan ilkivallan kohteena. Hiihtomaassa, kansan kielellä teletappikukkuloiden kupeessa, kota on suositulla paikalla muun muassa lapsiperheiden saapuvilla. Näkyvä sijainti ennalta ehkäisee ilkivaltaa. Aloitteen teki Anette Pätsi.
Mäki-Petäjän polun nimeäminen on kunnianosoitus Kuusamon jo edesmenneelle liikuntasihteeri Erkki Mäki-Petäjälle, joka oli edesauttamassa Tolpanniemen kuntopolun rakentamista. Aloitteen tehnyt Tolpanniemen asukasyhdistys halusi muistaa pitkäaikaista puheenjohtajaansa. Ele on kaunis.
Kaikki aloitteet eivät tietysti johda toimiin. Esimerkiksi uutta koirapuistoa ei taajamaan rakenneta ainakaan toistaiseksi.
Kansalaisella on oikeus tehdä kuntalaisaloite kunnan toimivaltaan kuuluvissa asioissa. Ennen aloitteen tekemistä kannattaa ottaa selvää, että asia todellakin kuuluu kunnalle. Turha paperin suoltaminen työllistää turhaan, eikä ei hyödytä ketään.