Ailo – pienen poron suuri seikkailu esitettiin kansainväliselle medialle Utsjoella, elokuvan aidoilla kuvauspaikoilla, tiistain. Ennakkonäytös elokuvasta nähdään keskiviikkona Posiolla. Elokuvan kuvauksia tehtiin vuosi sitten Posion Korouoman seutuvilla Koivukönkäällä.
Elokuvaa katsomaan saapuneet kansanväliset toimittajat tutustuvat myös elokuvan kuvauspaikkoihin ja alueen nähtävyyksiin. Elokuvasta povataan kansainvälistä menestystä ja Lapin markkinoinnin lippulaivaa.
Ailo – pienen poron suuri seikkailu on pääosin Suomen Lapissa kuvattu fiktiivinen elokuva, joka kertoo uteliaan Ailo-poron selviytymistarinan ensimmäisellä vuoden kestoisella vaelluksellaan. Koko perheen elokuvaa on kuvattu vuoden ympäri suurimmaksi osaksi Utsjoella ja Posiolla. Ailo-poro on Christina Löther-Mourujärven ja Manne Mourujärven Ylitalon poromatkailutilalta.
Elokuvalle on ennakoitu noin 100 miljoonaa katsojaa maailmanlaajuisesti.
– Ailo on loistava esimerkki av-alan ja matkailumarkkinoinnin yhteistyöstä. Suloinen Ailo-poro seikkailee Lapin puhtaassa luonnossa sen eri vuodenaikoina ja vie katsojille viestiä Lapista kiinnostavana kohteena ympäri vuoden. On upeaa tehdä yhteistyötä tarinankerronnan todellisten ammattilaisten kanssa, toteaa House of Laplandin toimitusjohtaja Sanna Tarssanen.
Ailon vetäminä Lappiin saadut vieraat tutustuvat Lapin maisemiin, poronhoitoon, saamelaiskulttuurin ja Lapin matkailullisiin mahdollisuuksiin, kuten saunomiseen, revontulien metsästämiseen ja lappilaiseen keittiöön. Matkan järjestävät Visit Finlandin kanssa Inari-Saariselän matkailu, Utsjoen kunta, Visit Rovaniemi sekä House of Lapland.
Business Finlandin vuonna 2017 lanseeraama audiovisuaalisen alan tuotantokannustin on yksi elokuvan rahoittajista. Tuotantokannustin houkuttelee kansainvälisiä tuotantoja toteutettavaksi Suomessa.
– Av-alan kannustinrahalla on ollut ratkaiseva vaikutus siihen, että elokuva ylipäätään voidaan kuvata Suomessa, toteaa elokuvan suomalainen tuottaja Marko Röhr MRP:stä.
– Lapin elokuvakomission ansiosta työskentely Lapissa on myös ollut mutkatonta.
Maailmanensi-iltansa Ailo saa Rovaniemellä torstaina. Kutsuvierastilaisuuden punaisella matolla on elokuvan tekijöiden lisäksi itse elokuvan nimiosan esittäjä Ailo-poro. Elokuvan teatterilevitys Suomessa käynnistyy 21.12. Ennakkonäytös elokuvasta nähdään Posiolla keskiviikkona.
Alkuvuodesta 2019 elokuva tulee teattereihin Ranskassa, Saksassa ja lähes kaikissa Euroopan maissa, sekä myöhemmin Kiinassa, Japanissa ja Pohjois-Amerikassa. Elokuvan kansainvälisestä jakelusta vastaa maailman vanhin elokuvayhtiö Gaumont.