Pääkirjoitus
SPR:n Kuusamon osaston järjestämä keräys paikkakunnalle syyskuussa saapuville pakolaisille on lähtenyt mukavasti käyntiin. Kaupunki päätti alkukesästä ottaa vastaan 25 kongolaista pakolaista. Ryhmässä on yhdeksän aikuista ja 16 lasta.
Tulijoille on kerätty muun muassa huonekaluja ja ruoantekovälineitä. Lahjoittajia on tähän mennessä ollut parisenkymmentä, vaikka keräystä ei ole sen kummemmin markkinoitu. Tässä vaiheessa keskitytään pakolaisten kotien laittamiseen, mutta myöhemmin vaatekeräyskin tulee ajankohtaiseksi.
Varmasti siinä vaiheessa, kun pakolaiset ovat tänne saapuneet keräysten määrä ja laatu tarkentuu. Selvää on, että pakolaisleireiltä tulleilla kongolaisilla ei voi olla mukanaan juuri mitään muuta kuin vaatteita. Normaaliin elämään liittyvistä tavaroista ei tietenkään voi puhua.
Alkuun heidän täytyy lähteä liikkeelle kuusamolaisten hyväntahtoisuudesta ja auttamishalusta, ennen kuin pääsevät kiinni tavalliseen elämään.
Tiedot erityisesti Välimereltä kertovat lähes joka päivä kuinka Italian viranomaiset pelastavat satoja tai tuhansia venepakolaisia. Virta tuntuu vain jatkuvan päivästä, viikosta ja kuukaudesta toiseen. Osa pakolaisista jatkaa matkaansa Italiasta pohjoiseen Ranskaan ja edelleen Englantiin. He odottavat Ranskan puolella Englannin kanaalia tilaisuutta päästä kanaalin kautta saarivaltioon.
Myös Suomessa kriisialueilta paenneiden turvapaikanhakijoiden määrä kasvaa koko ajan. Tämä merkitsee samalla sitä, että vastaanottokeskukset täyttyvät. Esimerkiksi Oulun vastaanottokeskus on ääriään myöten täynnä. Paikkoja siellä on 300 turvapaikanhakijalle, mutta siellä majailee jopa yli 400 ihmistä (Kaleva 3.8.2015).
Nykyisessä, kasvavassa pakolaisvirrassa Kuusamon ottama 25 pakolaisen määrä ei ole kuin rikka rokassa. Maailmanlaajuista ongelmaa sillä ei ratkaista. Yksilötasolla päätöksellä on iso merkitys, sillä se vaikuttaa ratkaisevasti niiden henkilöiden tulevaan elämään, jotka Kuusamoon syyskuussa tulevat.
Keräyshalulle toivotaan jatkoa samoin kuin paikkakuntalaisten myönteiseen suhtautumiseen pakolaisia kohtaan.