///////////////Tähän kaksi kainaloa////////////////////
Kuusamon terveyskeskuksella työskentelee tänä kesänä reilu kymmenen sijaislääkäriä. Virkalääkäreiden kesä- ja muita lomia paikkaavista sijaisista suurin osa on viisi vuosikurssia suorittaneita lääketieteen opiskelijoita.
Lisäksi kesälääkäreiden joukossa on kaksi valmista lääkäriä, osastotyötä virkalääkäreiden alaisuudessa hoitavia neljä vuosikurssia suorittaneita lääketieteen opiskelijoita sekä amanuenssi eli lääketieteen lisensiaatin tutkintoon kuuluvaa pakollista harjoittelua suorittava opiskelija.
– Enimmillään meillä on yhtä aikaa kymmenkunta sijaista. Heidän lisäkseen pelipaikalla on koko ajan kaksi kolme virkalääkäriä pitämässä järjestystä yllä ja antamassa tukea ja tutorointia opiskelijoille, virkaa toimittava ylilääkäri Keijo Pitkämäki kertoo.
Terveyskeskuksen asiakkaiden näkökulmasta tärkeää on lääkärivastaanoton juoheva toiminta. Pitkämäen mukaan vastaanoton pitäisi toimia kesällä vähintään yhtä hyvin kuin viime aikoina.
Käytännössä aikaa lääkärin juttusille joutunee odottamaan kahdesta kolmeen viikkoa.
– Terveyskeskuksen kesän tilanne on aivan kohtuullinen. Osaamme jo ennalta suunnitella niin, että esimerkiksi pitkäaikaiskontrollit tehdään syksy- ja talviaikaan. Lisäksi purimme syntyneitä jonoja erikoisjärjestelyillä huhti-toukokuussa.
Lääkäreiden riittävyyttä vastaanotolla ja päivystyksessä edesauttaa myös se, että kirurginen osasto pidetään kesän ajan perinteiseen tapaan kiinni. Osasto oli suljettuna jo viime kuussa noin kaksi viikkoa, koska norovirus iski voimalla sekä sen asiakkaisiin että henkilökuntaan.
Pitkämäki pyrki värväämään lisäkäsiä lääkärikaartiinsa myös avoimen haun kautta, mutta kunta-alan omassa rekrytointipalvelussa kuntarekryssä julkaista kahden lääkärin hakuilmoitus ei tuottanut tulosta.
Pidempään kuin muutaman kuukauden Kuusamossa viihtyvä lääkäri tai pari tulisi joka tapauksessa tarpeeseen.
– Ongelma on se, että jos on hirveän paljon sijaisia, se teettää enemmän töitä itse kullekin. Ja olisihan se lääkärin itsensäkin kannalta parempi, että hän pystyisi kontrolloimaan hoitamiaan potilaita ja seuraamaan miten parantuminen sujuu tai on sujumatta, Pitkämäki toteaa.
Lue lisää paperilehdestämme