Kuusamon keskuskeittiöllä selvitään, kuinka paljon terveyskeskuksen viidelle osastolle toimittamista ruoka-annoksista syntyy biojätettä. Ylijäävän ruoan määrä tiedetään suureksi, minkä takia siihen halutaan puuttua.
Toistaiseksi jatkuvan seurannan perusteella pyritään löytämään annoskoko, joka täyttää vatsat mutta josta ei jää hävikkiä.
– Jos ruokaa tulee jäämään kovin paljon, niin katsomme, pienennetäänkö annoskokoa. Nyt annokset lähtevät meiltä keskikokoisena eli M-koossa, Kuusamon ruokapalvelujen ruokapalvelupäällikkö Tellervo Tahkola kertoo.
Hävikin mittaaminen tapahtuu keskuskeittiöllä, jonne terveyskeskuksen osastoilla tarjoilluista annoksista ylijäänyt ruoka palautuu. Sitä ennen keskuskeittiö on annostellut ruoan kylmänä osastoille toimitettaville tarjottimille. Osastoilla tarjotinvaunu asetetaan telakkaan, jossa lämpimäksi tarkoitetut osat annoksesta kuumennetaan.
Kylmänä tarjottavat tuotteet puolestaan pysyvät kylminä.
– Nyt kun tarjottimet palautuvat, mittaamme ja kirjaamme paljonko biojätettä on jäänyt. Salvian palvelukeittiössä mittaamme lisäksi syntyvän biojätteen määrän, Tahkola selvittää.
Lue lisää paperilehdestämme
Päivittäin kolmetuhatta lounasta
Kuusamon keskuskeittiön valmisti viime kuussa päivittäin noin 2900 lounasta.
Päivällisiä valmistettiin viime kuussa päivittäin 215 kappaletta.
Sekä lounaista että päivällisistä noin 60 prosenttia toimitettiin kylmänä ja loput kuumana.
Aamupaloja valmistettiin yhteensä noin 300 päivässä.
Ruokaa toimitettiin 40 kohteeseen, joista eniten perusturvan yksiköihin (19 kpl), kouluille (13 kpl) ja päiväkodeille (6kpl).
Lisäksi päivittäin valmistettiin ja toimitettiin kotipalveluaterioita noin 35 kappaletta (kuljetus kolmesti viikossa kylmänä).