Pääkirjoitus

Kes­kus­tan ke­hit­tä­mi­seen uusia lin­jauk­sia

Pääkirjoitus

Kuusamon kaupunginhallitus on tehnyt uusia linjauksia kaupungin ydinkeskustan kehittämiseksi. Suurimmat muutokset lienevät suunnitelma 4-5 -kerroksisesta parkkitalosta Kitkantien ja Vanttajantien väliselle alueelle. Kaupunki on nimittäin päässyt alueen omistavien yksityishenkilöiden kanssa neuvottelutulokseen tonttien ostosta kaupungille. Asiasta on neuvoteltu ainakin vuosikymmen.

Toinen uusi asia on se, että jää/monitoimihalli tehtäisiinkin liikuntakeskuksen yhteyteen. Tietyssä vaiheessa suunnitelmissa oli rakentaa se entiselle postin tontille tulevaan Kauppakeskukseen. Monitoimihallin luonteva paikka onkin kieltämättä liikuntakeskus.

Keskustan kehittämisestä on puhuttu vuosikymmeniä, mutta tähän mennessä ei ole tapahtunut oikein mitään selkeästi konkreettista. Päinvastoin monet talot ovat rapistuneet ja liikepaikkoja on tyhjillään. Milloin primus motoriksi on vaadittu kaupunkia, milloin alueen yrittäjiä.

On selvää, että vasta kaupungin ja yrittäjien välisellä yhteistyöllä voidaan päästä eteen päin. Kaupunki on ottanut nyt uuden askeleen ja sen vastuulla on arviolta kymmenen miljoonan euron pysäköintitalon toteutus. Sama tilanne on 3-4 miljoonan euron monitoimihallin osalta.

Kauppakeskus ja pysäköintitalo kulkevat käsi kädessä. Ilman Kauppakeskusta pysäköintitalon rakentaminen ei liene kannattavaa. Kauppakeskuksen toteutuminen on pitkälti kiinni suhdanteista ja tällä hetkellä ei eletä investointien osalta suotuisaa aikaa, vaikka toisaalta rakentaminen olisi edullisempaa kuin kiihkeinä kasvun vuosina.

Hyväksytyssä kehittämissuunnitelmassa on myös muita yksityiskohtia, joiden toteutumisen eteen ruvetaan tekemään töitä. Yhtenä lähtökohtana on saneerata Kitkantietä ja toisaalta tehdä neljäntien risteyksestä kävelypainotteinen ydinkeskusta.

Hallituksen suunnitelma ei ole varmasti mikään lopullinen. Uusia hyviä ideoita kaivataan edelleen. Jospa nyt olisi kuitenkin saatu lähtölaukaus todelliselle tekemiselle, josta syntyy jotain.

”Kauppakeskus ja pysäköintitalo kulkevat käsi kädessä.