Uudeksi Kuusamon kyläasiainneuvottelukunnan puheenjohtajaksi valittiin Tytti Taivalkoski. Varapuheenjohtajaksi valittiin entinen puheenjohtaja Ari Oikarainen, joka luopui tehtävästä.
Kuusamon kyläasiainneuvottelukunnan kokous pidettiin Vuotungin kylätalolla 9.11. Kokouksen aluksi Reijo Palosaari toivotti meidät tervetulleiksi. Hän kertoi kylätalon historiasta ja kylästä johon Vuotunki sijoittuu. Kylätaloksi rakennus on muokattu lakkautetusta paloasemasta Leaderin teema-hankkeen puitteissa.
Ari Oikarainen avasi kokouksen, esitteli Valtioneuvoston sisäisen turvallisuuden strategiaa ”Hyvä elämä – turvallinen arki”. Siinä katsotaan, että kylätoiminta on turvallisuustyötä, jolla myös kriisin kestokykyä kasvatetaan.
Kylien kuulumiset:
Meskusvaarassa toimitaan vuosien aikana tutuksi tulleella toimintamuodoilla.
Kärpänkylän toiminta virkistynee, kun kylälle on muuttanut uusia ihmisiä ja eläimiä.
Mäkelä-Saapunki on lähtenyt mukaan kylätalkkaritoimintaan. Kaisa Oikarinen kertoi, että palvelulle on kysyntää. Lisätietoja voi kysyä häneltä. Lisäksi kylällä tehdään töitä, jotta kevyen liikenteen väylä ja kuitu-hanke toteutuisi.
Vuotungin kylän 100-vuotisjuhlat pidettiin kesällä, naisten ilta ja ruuanlaittoon liittyviä kursseja on pidetty. Tulossa ovat pikkujoulut, karaokeiltoja ja 11.11 havuseppeleiden tekoa. Reijo Palosaaren mukaan näytelmän tekoa ei ole vielä aloitettu, siispä vinkkejä aiheista voi antaa.
Salmisessa joogataan, osallistutaan vapaaehtoistyön messuille ja tehdään paljon muutakin toimintaa.
Kurkijärvellä on nyt avattu uusi kylätalo. Toivetta on myös omasta kylätalkkarista.
Maanselän kylällä toimintaa on kulttuuripuolella. Kesällä on tehty Unkarin matka, keppihevos-tapahtuma järjestetty, keväällä he ovat mukana rajalta-rajalle hiihdon ja pilkkiviikon tapahtumissa.
Törmäsen seudun maamiesseuran toiminta menee entisellä formaatilla, seppeleitä myös tehdään.
Käylänseudun maamiesseurassa toimintaa on monipuolisesti. Korttelikerhot kokoontuu, itsenäisyyspäivän juhlat vietetään ja lisäksi isänpäivää vietetään.
Marja Tuomivaara Koillismaa-Leaderista esitteli Virtaa Koillismaan kyliin -hanketta. Tuomivaara toivoi että hänet kutsutaan kylään, jotta kylillä voitaisiin miettiä yhdessä kehitystä eteenpäin.
Lisäksi vinkkinä osallistua Lapin Avoimet kylät tapahtumaan Äkäslompoloon keväällä 2018.
Koillismaan OmaisOIvan Saila Käsmä-Karjalainen kertoi Koillismaan alueella toimivasta hankkeesta omaishoitajille. Vertaistukiryhmää, neuvontaa, kahvilatoimintaa voi käyttää jokainen omaishoitaja. Vuoden 2018 toimintasuunnitelmassa on etsiä kylä, jonka kanssa pilotoidaan toimintamalleja.
Heino Ervasti Pohjois-Pohjanmaan kylät ry.n hallituksen jäsenenä kertoi mm. että avoimet kylät tapahtumassa 10.6.2017 oli mukana Kuusamosta 15 kylää, sekä aiemmin jo tulleesta 11.11. päivän ohjelmasta.
Kuusamon 150 v. juhlat ovat tulossa. Puheenjohtaja kysyi olisiko kaupungin nettisivuille halukkuutta tehdä kylätarinoita? Sen asian käsittely jäi seuraavaan kokoukseen, joka päätettiin pitää maaliskuun 2018 loppupuolella Törmäsen koululla.