Lukijalta

Kimppa - toi­vot­tu ko­koon­pa­no

Politiikka on yhteispeliä. Monenlaisia lähestymisiä on tullut vastaan, joissa haetaan taustavoimia omien ajatuksien taakse. Yksi selkeästi näkyvä on valtuustoaloitteet. Kimpassa on voimaa, siksi halutaan mahdollisimman laaja poliittinen tahtotila allekirjoituksina aloitteen perään. Kuusamon kaupungin hallintosäännössä kerrotaan, että valtuustoryhmällä tai yksittäisellä valtuutetulla on oikeus tehdä kirjallisia aloitteita kunnan toimintaa ja hallintoa koskevissa asioissa. Aloitetta ei oteta heti käsiteltäväksi, vaan se lähetetään kunnanhallituksen valmisteltavaksi. Toisin sanoen virkamiehet alkavat raapia asiaan liittyvää tietoa kasaan ja miettimään miten tehtyyn aloitteeseen vastataan. Poliitikot sitten myöhemmin nuijivat esityksiä.

Valtuustoaloitteissa on ainakin omasta näkökulmasta joitakin hankalia piirteitä. Itse kukainenkin valtuutettu tai valtuustoryhmä kirjoittaa niitä johonkin perustuen. Välillä näkee vähäisin tiedoin taustoitettuja aloitteita. Välillä taas huomaa, että aloitteeseen on laitettu aikaa, vaivaa ja faktaa. Niin olen itsekin pyrkinyt toimimaan. Osa valtuustoaloitteista kiertää kokouksen aikana pöydästä toiseen ja siihen saa osallistua laittamalla nimensä alle. Yleensä aloitteessa on myös esitys, miten asia tulisi korjata, muuttaa tai kehittää. Tämä esitys on luonnollisesti tekijänsä tai tekijöidensä näkökulmasta kirjoitettu.

Viimeisin, mihin itse raapustin nimeni huhtikuussa, oli sisäilma-aloite. Jälkipuinneissa olen saanut ihmetystä osakseni, että kaikkeen se minäkin nimeni alle laitan. Siitä haluaisin pari omaa kommenttia antaa tässä yhteydessä.

Aloitteessa oli kolmekohtainen tehtävänanto, että 1) kaupunki kävisi homekoiralla läpi julkiset kiinteistönsä, 2) tekisi kyselyn kaikkien kaupungin kiinteistöjen henkilöstölle ja niiden käyttäjille sekä 3) tekisi tarvittavat jatkotutkimukset sekä korjaustoimenpiteet tuloksien pohjalta.

Olen edelleen aloitteen takana, koska terveellinen sisäilma ei ole vähäpätöinen juttu. Se oli mielestäni aloitteen pääviesti. Jos itse olisin ollut aloitetta pohjustamassa, olisin todennäköisesti lähestynyt asiaa hieman eri tavalla. En kuitenkaan ole niin paljoa asiaa kerennyt tutkimaan, että pystyisin tässä kirjoituksessa muuta vaihtoehtoa esittämään. Olen saanut korvamakiaa siitä, että miksi olen kannattanut sitä, että halutaan tehtävään koulutettuja koiria, mutta koulutetut kiinteistönhoitajat eivät kiinnosta. Yleisesti olen itse kokenut liikkuvan työni linssien läpi katsoen, että kiinteistönhoitoa ei ammatillisesti arvosteta riittävästi: ”kyllähän joka ukko kolata ja haravoida osaa”. Heidän käsissään on kuitenkin perustyö kansallisesti suurimman omaisuutemme kunnossapidosta ja niissä ilmenevien epäkohtien varhaisesta huomaamisesta ja korjaamisesta, painopisteen ollessa kuitenkin ongelmien ehkäisyssä. Nämä kommentit kirjoitan väheksymättä homekoiria ja heidän kouluttajiaan. Osaavat kiinteistönhoitajat tulee pitää toimenpidelistalla. Paikkakunnallamme on lisäksi laadukasta koulutusta alalle, hyödynnetään sitä.

Toisekseen olen saanut palautetta siitä, että toimenpiteitä kunnan kiinteistöjen sisäilma-asioissa tehdään koko ajan. Kaikkien paikkojen järjestelmällinen tutkiminen on kallista ja joissakin tapauksissa tehotonta. Ymmärrän kyllä sen, että eihän lääkärissäkään varmuuden vuoksi potilasta laiteta verikokeisiin ja röntgenkuviin, jos ei ole syytä olettaa niistä olevan hyötyä. Joku järkiperäisyys kiinteistöjen tutkimuksissakin toki tulee olla. Itse en ole sisäilma- enkä kiinteistöekspertti, eikä tarvitse ollakaan. Niihin löytyy asiantuntijuus muualta.

Siellä se minun nimi aloitteen 19 nimen joukossa nököttää ja saa nököttääkin. Kuusamon demarit ovat vaalien aikaan nostaneet tärkeäksi teemaksi terveellisen toimintaympäristön ja sisäilma-asiat ovat luonnollinen osa sitä. Muu kööri kerkesi aloitteen rakentelemaan ja kirjaamaan parhaaksi näkemänsä keinot ennen meitä. Tällä mennään. Aloite pyörii virkamyllyssä ja saanee joku päivä jonkinlaisen päätöksen. Kaupungin kiinteistöjen sisäilma-asioiden en usko kokonaisuudessaan ratkeavan kuitenkaan tähän aloitteeseen, nämä asiat ovat ikuisuuskysymyksiä. Ne ovat myös taloudellisia kysymyksiä, johon taas politiikan keinoin voimme vaikuttaa. Hintalapussa ei saa lukea ihmisten terveys.

Mielellään kuulisin kaupungin sisäilmatyöryhmää näissä asioissa. Valtuuston puheenjohtajalle heitän asian, vinks vinks.