Kuusamon kirjaston materiaalin laajuus on kohta yli 2 miljoonaa nidettä maakunnan 15 kirjaston yhteistyön ansiosta. Automaattinen kulunvalvonta laajentaa aukioloaikoja merkittävästi tulevana vuonna.
Uudistunut ja laajentunut toiminta on merkki siitä, että Kuusamon kirjasto haluaa pysyä ajassa. Kirjaston, niin kuin monen muun palvelun, on uudistuttava pystyäkseen säilyttämään asemansa nuorten sukupolvien keskuudessa.
Kirjastolla, kouluilla ja sanomalehdillä on yhteinen haaste digitalisaatiossa ja lukemisen kulttuurin muutoksessa. Mitä kirjastolla on tarjottavaa nuorille, jotka kuluttavat sisältöjä enimmäkseen netissä? Eivätkä pelkästään kuluta, vaan ovat aktiivisia sisällöntuottajia esimerkiksi Youtubessa.
Yhteisenä nimittäjänä on sisältöjen ja yleisöjen pirstaloituminen. Enää ei ole yhteistä suomalaista todellisuutta, jonka kaikki jakaisivat. Se aika jäi niihin päiviin, kun Arvi Lind luki uutisia televisiossa, josta näkyi kaksi kanavaa.
Netin heimoutuminen on tuonut mahdollisuuden tiedon syventämiseen. Suuressa porukassa joku tietää jotain, ja on sen valmis jakamaan muiden keskustelijoiden, vaikkapa kollegoidensa kanssa.
Yhden asian ympärille rakentuneilla heimoilla on myös pimeä puolensa. Heimoutua voi yhtä lailla rasistisen öhötyksen ympärille. Samaa mieltä olevat huutajat vahvistavat toistensa maailmankuvaa. Käytös, jota ennen ymmärrettiin hävetä, alkaakin tuntua normaalilta.
Kirjastot perustettiin kansan sivistäjiksi. Tämä tehtävä niillä on oltava jatkossakin. Kirjasto tarjoaa monialaista faktatietoa. Kirjasto tarjoaa myönteisiä tunne-elämyksiä kulttuurin muodossa antaen kaikille mahdollisuuden lukea, katsoa ja kuunnella laadukasta sisältöä. Maksuttomuudessaan kirjasto sopii hyvin muodikkaaseen jakamistalouden ekosysteemiin.
Kirjasto voi olla tapahtumanjärjestäjä reaalimaailmassa ja miksi ei myös netissä. Kuusamossa suosituimmat kirjailijatapaamiset ovat vetäneet salin täyteen kuulijoita.