Tuore kirkkoherra Taina Manninen vieraili kuudentena työpäivänään Vuotungin kylätalolla kauneimpien joululaulujen merkeissä. Reissu oli Mannisen ensimmäinen reissu ”kylille” uudessa virassaan.
Manninen mainitsi tilaisuuden lopuksi, että kyliltä tarvitaan aktiivista otetta ja omaan mielipiteen tuomista esille.
– On tullut toiveita, että maakirkkoja olisi eri puolilla Kuusamoa. Toivommekin, että kyliltä otetaan itse yhteyttä, ettei kirkon toiminta tapahdu aina vain samoilla kylillä, Manninen sanoo.
– Emme voi tietää, mitä mieltä kylillä ollaan, jos jupistaan vain selän takana eikä tulla kertomaan mielipidettä, Manninen tuumaa.
Kylien aktiivisuus on Mannisen mukaan kuin lumipalloefekti: toiminta synnyttää usein lisää toimintaa ja toimeliaisuutta. Manninen näkeekin, että kylien yhteistyö kirkon kanssa on yksi keino saada lisää aktiivisuutta kylään.
– Ne kylät, joiussa on aktiiviset diakoniapiirit, ovat muutenkin aktiivisia, Manninen sanoo.
Kirkolla ja kylätoimikunnilla onkin hyvin samankaltaiset intressit.
– Se, että ihmiset voivat asua omilla kylillään mahdollisimman pitkään ja kokea samalla yhteisöllisyyttä ja turvaa, on seurakunnan tärkeä tehtävä, Manninen summaa.