Kuusamon kaupunki korjaa ja kestävöittää kaupungin ylläpitämiä retkeilyreittien osia tänä ja ensi kesänä. Yksi työn alla olevista kohteista on Karhunkierroksen Porontimajoen varren reitit ja myllyn alueen rakenteet. Puolen kilometrin polkualue on paikoin huonossa kunnossa. Vesisateella polulle muodostuu useita upottavia mutakaivantoja. Niiden päälle levitetään nyt suodatinkangasta ja sepeliä. Kuusamon kesäreittihanke 2018-2020 -hankkeessa kunnostetaan muitakin retkeilyrakenteita. Porontimajoen yli tehtiin tänä kesänä uusi silta vanhan huonokuntoisen tilalle.
Kunnostamistöille on tarvetta, sillä esimerkiksi Nissinvaaran ja Kouervaaran reittien rakenteet ovat 1990-luvun jäljiltä. Porontimajoella on sentään kunnostettu rakenteita jo 2010-luvulla.
– Korjausvelkaa on selvästi ollut. Kymmenen vuotta sitten ollut taantuma näkyy siinä, että silloin on tehty vain välttämättömimmät asiat.
Lue koko juttu 25.7. printistä ja näköislehdestä.
Korjattu 25.7. klo 16:07: Korjattu tekstiin, että kyseessä on Karhunkierroksen varrella oleva Porontimajoen reitti, joka on kapungin ylläpitämä.
Kuusamon ylläpitämät kesäreitit
Karhunkierroksen yksityisten maiden läpi menevät osat
Kuntivaaran polku
Kouervaaran reitti ja maastopyöräilyreitti
Keskustan sauvakävelyreitit
Munakan metsäpolku
Ruka-Saarua kuntorata
Rukan lähireitit, sauvakävelyreitit ja pyöräilyreitit
Nissinvaaran maastopyöräilyreitti
Kuusamon kesäreittihanke 2018-2020
Tänä vuonna kunnostetaan Ryötingintieltä Kumpuvaaran laavulle, Nissinvaaran reitti sekä Kuusamojärven melontareitti
Kokonaiskustannusarvio 170 000€, josta EU:n osuus on 71 000€