Humalassa autoa ajanut mies ajoi kirkon portista sisään Kuusamossa.
Poliisi havaitsi torstaiyönä kello yksi Kuusamon Pyhän Ristin kirkon pääportin kivipaasin päälle nousseen auton, jossa oli päällä hätävilkut. Kirkon parkkipaikalta poliisi löysi kaksi humalaista miestä.
Toinen miehistä tunnusti ajaneensa kovaa vauhtia kirkon edessä olevaan loivaan mutkaan, josta auto oli pompannut kivetyksen yli ja raudasta ja kivipaaseista tehtyyn aitaan. Mutkassa kirkon edessä on korotettu suojatie. Keli oli sateinen, mutta plussan puolella.
Jälkien ja miesten kertoman perusteella keskustasta Tolpanniemeen päin tulleen auton nopeus on ollut lähellä sataa kilometriä tunnissa. Tieosuudella on 40 kilometrin tuntinopeusrajoitus.
Tapausta tutkitaan törkeänä liikenteenvaarantamisena ja rattijuopumuksena. Kuljettaja oli promillen humalassa.
Molemmat miehet kuljetettiin jatkohoitoon Kajaanin keskussairaalaan. Poliisin alustavan tiedon mukaan puhuttelukunnossa tapahtuman jälkeen olleet miehet eivät loukkaantuneet vakavasti.