Vuonna 2014 syntyneiden lasten rokotuskattavuustiedot on julkaistu.
Koillismaan kunnista Posiolla rokotettiin vuonna 2014 syntyneitä lapsia eniten. Posiolla viitosrokotteen, PCV-rokotteen, ja MPR-rokotteen kattavuus on sata prosenttia. Rotavirusrokotteen kattavuuskin oli selkeästi maan keskiarvoa korkeampi.
Kuusamossa rotavirusrokote on vähemmässä suosiossa kuin koko maassa. Sen sijaan viitosrokote on annettu lähes kaikille kuten myös MPR-rokote.
Myös Taivalkoskella lapsille on keskimäärin annettu enemmän rokotteita kuin koko maassa.
Vuonna 2014 syntyneiden lasten rokotteiden kattavuus on koko Suomessa varsin hyvä, vaikka eri rokotteiden ja eri alueiden välillä on eroja kattavuudessa. Näin kertoo valtakunnallisen rokotusrekisterin äskettäin julkaistu rokotuskattavuusraportti.
Kurkkumädältä, jäykkäkouristukselta, hinkuyskältä, poliolta ja Hib-taudeilta suojaava viitosrokotussarja aloitetaan lähes 99 prosentille lapsista. Pneumokokkirokotukset aloitetaan 95 prosentille ja rotavirusrokotukset 93 prosentille lapsista. Pneumokokki- ja rotavirusrokotusten kattavuudet ovat parantuneet vuonna 2012 syntyneisiin verrattuna kaksi prosenttia.
Noin 95 prosenttia vuonna 2014 syntyneistä lapsista on saanut tuhkarokolta, vihurirokolta ja sikotaudilta suojaavan MPR-rokotteen. MPR-rokotteen kattavuuden tulisi kuitenkin olla yli 95 prosenttia, sillä tuhkarokko tarttuu erittäin helposti. Nyt kattavuus jää alle 95 prosentin 61 terveyskeskuksen alueella.
– Jos jonkin alueen tai jonkin väestöryhmän rokotuskattavuus on useiden vuosien ajan liian matala, syntyy tuhkarokolle alttiita ryhmiä esimerkiksi päiväkoteihin, kouluihin ja työpaikoille. Suomessa on nyt alueita, joilla paikalliset epidemiat ovat mahdollisia, toteaa THL:n tiedotteessa ylilääkäri Taneli Puumalainen.
1990-luvun jälkeen MPR-tauteja on esiintynyt maassamme vain yksittäisinä, yleensä ulkomailta tuotuina tartuntoina tai pieninä tautiryppäinä. Sen sijaan muualla Euroopassa on ollut esimerkiksi laajoja tuhkarokkoepidemioita alueilla, joilla rokotuskattavuus on huono.
Kaikkiin MPR-tauteihin liittyy vakavien jälkitautien, vammautumisen tai jopa menehtymisen riski. Tuhkarokko voi aiheuttaa kouristuksia ja jälkitautina keuhkokuumeen tai aivotulehdukseen. Sikotautivirus aiheuttaa aivokalvo- ja aivotulehdusta sekä kivestulehduksen jälkitilana lapsettomuutta. Jos raskaana oleva sairastuu vihurirokkoon, sikiö voi kuolla tai vauva voi syntyä vammaisena. Vihurirokon jälkitautina voi myös saada aivotulehduksen.
Rokotustilastoja voi tarkastella THL:n sivuilta
Otsikkoa muutettu 11.02