– Olemme messuilla yksinomaan kansainvälisiä matkanjärjestäjiä tapaamassa. Meidän fokus (kohde) on kansainvälisissä matkanjärjestäjissä, ja tavoitteena tietenkin heidän kautta saada eurooppalaisia ja aasialaisia asiakkaita alueelle. Hienosti on messut lähteneet osaltamme käyntiin. Meidän alueesta ollaan aidosti kiinnostuneita, Ruka-Kuusamo matkailun toimitusjohtaja Mats Lindfors kertoo.
– Kuluttajamessuilla ollaan oikeasti mukana pienellä messuständillä missä aktivoidaan suomalaisia asiakkaita ottamaan itsestään kuvan kuusamolaisen maisemakuvan edessä ja osallistumaan instagram-kisaan.
Lindforsin mukaan venäläisten matkailijoiden määrä on vähentynyt Venäjän nykyisen tilanteen seurauksena.
Venäläisten määrän lähes romahtaminen johtuu matkailuun vaikuttavan ruplan kurssin heikkenemisestä. Venäjän talousnäkymät puolestaan ovat vain huonontuneet öljyn hinnan pohjalukemien takia. Laskeva öljyn hinta heikentää valuuttakurssia. Tavallisella keskituloisella venäläisellä ei ole varaa matkustaa Suomeen.
– Marraskuun lukujen mukaan ollaan kotimaisten matkailijoiden määrässä plussalla 1,5 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Sen sijaan ulkomaisten matkailijoiden määrässä reilusti pakkasella, Lindfors selvittää.
Viime vuoden matkailutilastot Ruka-Kuusamon osalta eivät ole vielä tiedossa. Yöpymistilastot on saatavilla helmikuun puolessa välissä.
Posion osaston teemana tänä vuonna on Vuoden Retkipaikka 2015 Korouoma, ja uusi Koronjää -reitti.
– Ulkomaisista matkanjärjestäjistä uusia kontakteja on näillä messuilla saatu Keski-Euroopan ja Aasian matkanjärjestäjiin. Lomakeskus Himmerki osallistui myös messujen Meet Finland -workshop -päivään keskiviikkona, jossa he tapasivat potentiaalisia matkanjärjestäjiä muun muassa Benelux -maista ja Japanista, messuille osallistuva Posion matkailuyhdistyksen toiminnanjohtaja Sonja Kinnunen kertoo.
– Kohderyhmänä messuilla meillä ovat Etelä-Suomessa asuvat ja Lappiin suuntaavat yksittäiset matkailijat sekä ryhmät.
Posion osastolla onkin pysähtynyt satoja ihmisiä, jotka hakevat rauhallista lomanviettopaikkaa, upeita maisemia ja luontoa.
Pienellä osastollaan mukana messuilla olevan Taivalkosken matkailuyhdistyksen väki on niin ikään saanut uusia kontakteja ulkomaalaisiin matkanjärjestäjiin.
– Taivalkoskella ulkomaalaisten matkailijoiden määrä on huomattava. Ulkomaalaisten osuus kaikista yöpymisvuorokausista on noin 30 prosenttia, Taivalkosken matkailuyhdistyksen puheenjohtaja, Saijan Lomakartanon yrittäjä Helena Karppinen kertoo.
– Suora matkailutulo Taivalkosken matkailuyrityksille on noin 3,5 - 4 miljoonaa euroa vuodessa. Tähän sisältyy vain matkailuyritysten liikevaihto. Rekisteröityjä yöpymisvuorokausia viime vuodelta kertyi noin 27 000 vuorokautta. Kun tähän vielä lisätään rekisteröimättömät, niin puhutaan 30 000 yöpymisvuorokaudesta, Karppinen selvittää.
– Rekisteröidyt yöpymiset ovat syyskuun loppuun saakka tilastokeskuksen ilmoittamia. Lokakuusta joulukuun loppuun olevat arvioimme edellisen vuoden perusteella.
Taivalkoski hakee matkamessuilta kohderyhmiä, jotka ovat kiinnostuneita kirjallisuudesta ja Päätalo-kulttuurista sekä luonnossa liikkumisesta, kalastamisesta, metsästämisestä sekä talviurheilutapahtumista.