Valtiovarainministeriöstä piti alunperin tulla jonkinlainen esitys uudesta Suomen kuntajaosta jo tämän vuoden loppupuolella.
Tämä aikataulu ei kuitenkaan enää päde, vaan esitys tulee joskus ensi vuoden alkupuolella.
Asiasta järjestetään maakunnallisia kuulemistilaisuuksia ja kuntien valtuustot pääsevät myös sanomaan sanansa asiaan kevään aikana.
Tässä vaiheessa on mahdotonta tarkalleen sanoa, mitä kuntauudistusesitys tarkasti ottaen pitää sisällään. Erilaisia huhuja kiertää ja myös karttoja on piirrelty uudelleen.
Joulukuun puolivälissä Helsingissä järjestettiin tilaisuus Suomen kunnanjohtajille kuntauudistukseen liittyen. Siellä julkisuuteen putkahti Suomen ympäristökeskuksen laatima kartta maamme toiminnallisista alueista. Sen pohjana ovat työssäkäyntialueet, asiointialueet ja saavutettavuus. Varmuuden vuoksi kartan yläreunaan on kirjoitettu punakirjaimin teksti: tämä ei ole uusi kuntakartta.
Kartta on kuitenkin mielenkiintoinen ja sen mukaan nykyisen Pohjois-Suomen alueelle Kainuu mukaan lukien jäisi tulevaisuudessa kymmenkunta suurkuntaa. Yhden kunnan muodostaisivat Kuusamo, Posio ja Taivalkoski. Salla, Kemijärvi, Pelkosenniemi ja Savukoski olisivat myös yksi kunta. Pudasjärvi jäisi yksin, Ranua liitettäisiin Rovaniemeen ja Oulun ympäristöön muodostuisi myös yksi kunta.
Myös muualla Suomessa tapahtuisi vastaavantyylisiä yhdistymisiä. Esimerkiksi ministeri Henna Virkkusen mallissa Satakunnassa olisi neljä kuntaa. Maakuntarajoilla ei tässä mallissa ole merkitystä.
Koillismaan kunnissa ollaan sitä mieltä, että kuntien (Kuusamo, Taivalkoski, Posio) yhteinen karttaharjoitus voi olla hyvinkin keväällä edessä. Aikanaanhan tätä jo kokeiltiin, mutta tuo kuuluisa tiikerin loikka jäi silloin ottamatta.
Ministeriössä on hyvin tiedossa Koillismaan yhdistymisyritys. Jos ja kun kuntien määrää aiotaan vähentää, jotain tulee varmasti tapahtumaan myös Koillismaalla. Siitä ei pääse mihinkään. Tilanne on muuttunut varmasti aikaisemmasta ainakin siinä, että kovin ihmeellisiä rahallisia porkkanoita yhdistymisen puolesta tuskin on tulossa. Valtio nimittäin pohtii jo nyt ensi vuoden osalta uusia leikkauksia.
Kun kuntauudistusesitys keväällä julkistetaan, sitä on katsottava avoimin silmin eikä heti tyrmätä, jos esitys ei kaikkia miellytä.