Posion Korouoman kävijämäärien kasvu lisää painetta uoman pohjalle uusien tulipaikkojen rakentamiseen.
Korouomassa vierailee vuosittain yhä enenevissä määrin matkailijaryhmiä, jotka saapuvat paikalle linja-autolasteittain. Paikan kävijämäärät ovat kesän lisäksi kasvaneet huomattavasti myös talvella.
– Seuraamme tilannetta ja reagoimme tarpeen mukaan, suunnittelija Pekka Veteläinen Metsähallituksen luontopalveluista kertoo.
– Palveluvarustus ei vastaa kävijämäärien kasvua. Mitä enemmän kulkee porukkaa, sen enemmän on sanomista.
Kuusamon Oulangassa Pikku Karhunkierroksella Veteläisen mukaan jouduttiin kävijämäärien kasvun vuoksi rakentamaan lisää tulipaikkoja.
– Kun heinäkuussa Pikku Karhunkierroksella vilkkaimpina päivinä on jopa tuhannen ihmistä yhtä aikaa reitillä, niin tulipaikkoja ei vieläkään ole riittävästi.
– Korouomassa on uoman pohjalla kaksi laavua. Kun paikalle tulee kaksi-kolme linja-autollista matkailijoita yhtä aikaa, on selvää, etteivät tulipaikat silloin riitä.
Veteläisen mukaan ongelmana Korouomassa on ollut myös se, että matkanjärjestäjillä ei ole ollut oppaita riittävästi.
– Asiakkaat ovat liikkuneet yksikseen ja menneet jääputouksen alle, kun samaan aikaan siellä on ollut nousemassa jääkiipeilijoitä, joiden kengistä on tippunut jäätä alas.
– Kun kävijämäärät kasvavat, se on tietysti hyvä asia, ja positiivinen ongelma.
Korouoman kiinnostavuus on kasvanut varsinkin viime vuoden lopulla avatun uuden viisi kilometriä pitkän Koronjää -reitin myötä.
Rengasreitin varrelle osuu uoman parhaimmat nähtävyydet. Reitin varrella on myös laavu, jossa voi pysähtyä levähtämään ja vaikkapa syömään eväitä. Reitille on rakennettu kaksi siltaa Korojoen yli.
Kanjoni syvimmillään 100-130 metriä
Korouoma syntyi kallioperän ruhjevyöhykkeeseen satoja miljoonia vuosia sitten.
Nykyisen muotonsa kanjoni sai jääkauden vaikutuksesta 10 500 vuotta sitten.
Syvimmillään kanjoni on Korouoman keskiosassa, noin 100-130 metriä.
Rotkolaakson pohjalla virtaa Korojoki.
Talvisin pystysuorille seinämille muodostuu paannejäätiköitä.
Viime vuoden lopulla avattiin uusi Viisi kilometriä pitkä Koronjää -reitti.