Ko­rouo­mas­sa ja Rii­si­tun­tu­ril­la ku­va­tus­ta Poron vuo­si -elo­ku­vas­ta il­mais­ta mai­nos­ta Po­siol­le - 20 maahan le­vi­tet­tä­väl­le elo­ku­val­le arvioidaan 100 mil­joo­naa kat­so­jaa

Ailo-poro on Christina Löther-Mourujärven ja Manne Mourujärven Ylitalon poromatkailutilalta. Elokuvan kuvauksia tehtiin vuosi sitten Posion Korouoman seutuvilla Koivukönkäällä.
Ailo-poro on Christina Löther-Mourujärven ja Manne Mourujärven Ylitalon poromatkailutilalta. Elokuvan kuvauksia tehtiin vuosi sitten Posion Korouoman seutuvilla Koivukönkäällä.
Kuva: Picasa

Ranskalais-suomalais-norjalaisena yhteistyönä tuotetusta Poron vuosi -elokuvasta esitetään ennakkonäytös Posiolla 28. marraskuuta.

Elokuva näytetään Kirikeskuksen auditoriossa, jossa on sata istuinpaikkaa. Ennakkonäytöksen paikat kunnalla on tarkoitus jakaa kuntalaisille mahdollisimman tasapuolisesti.

Tuotantoyhtiö järjestää ennakkonäytöksen myös Utsjoella 27.11. ja Rovaniemellä saman kuun 29. päivä.

Elokuva tulee ensi-iltaan Suomessa 21. joulukuuta. Muualla Euroopassa, Kiinassa sekä Japanissa elokuvan ensi-ilta on ensi vuonna. Elokuvan katsojaennuste on 100 miljoonaa katsojaa.

Elokuva kuvattiin pääasiassa Posiolla, jonkin verran myös Utsjoella ja Norjassa.

Tarinassa seurataan villinä syntyneen Ailo-poron vaiheita ja seikkailua ensimmäisen elinvuoden aikana. Ailon herääminen villiin maailmaan on tarina Lapin maisemissa, joka esittelee ennen näkemättömällä tavalla Lapin eläimiä ja luontoa. Ihmisiä elokuvassa ei esiinny lainkaan.

Ailo-poro on Christina Löther-Mourujärven ja Manne Mourujärven Ylitalon poromatkailutilalta. Poron oikea nimi on Prinssi.

Elokuvan budjetti oli noin 3 miljoonaa euroa. Rahoitus tuli pääosin Ranskasta. Suomen elokuvasäätiö ja Yle tukivat hanketta rahallisesti.

Elokuvan päätuottaja on ranskalainen Borsalino Productions ja elokuvan Ranskan levityksestä ja maailmanmyynnistä vastaa Ranskan johtaviin elokuvayhtiöihin kuuluva Gaumont.

Suomessa elokuvan tuotannosta vastaa MRP, tuottajana Marko Röhr. Norjalainen kumppani on Film Farms.

Posion kunta satsasi 3000 euroa elokuvan tuottamiseen House of Laplandin kautta. Summalla kunta saa elokuvan kuva-ja videomateriaalin omaan markkinointikäyttöönsä sekä näkyvyyttä House of Laplandin kansallisessa ja kansainvälisessä markkinoinnissa.

– House of Laplandin edustajat tulevat maanantaina 19. marraskuuta pitämään posiolaisille yrittäjille sparraustilaisuuden elokuvamatkailun ja tämän Ailo-poro -elokuvan tuotannon hyödyntämisestä markkinoinnissa ja tuotteistamisessa, elinkeinokoordinaattori Veli-Matti Ruotsalainen innostaa yrittäjiä osallistumaan sparraustilaisuuteen. Tilaisuus järjestetään valtuustosalissa kello 12-15.

”Posion kunta satsasi elokuvan tuottamiseen. Kunta saa elokuvan kuva-ja videomateriaalin omaan markkinointikäyttöönsä sekä näkyvyyttä House of Laplandin kansallisessa ja kansainvälisessä markkinoinnissa.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä