Joukkueen valmistautuminen kohti kolmen viikon päästä alkavaa Mestaruusliigakautta jatkuu nyt hieman totutusta poiketulla tavalla.
– Tiistain ja keskiviikon välisenä yönä lähdetään Puolaan kuuden päivän harjoitusleirille. Pelaamme siellä kahta Tšekin ja kahta Puolan liigan joukkuetta vastaan, Pölkky Kuusamon päävalmentaja Tuomas Alatalo kertoo.
Alatalo uskoo, että harjoitusleiri ulkomailla palvelee hyvin myös tulevia euro-otteluita ajatellen.
– Salo ja HPK ovat käyneet jo useampana vuonna harjoitusleireillä ulkomailla. Me saatiin nyt tähän järjestymään seuran ulkopuolinen rahoitus. Leireilemme 20 kilometrin päässä Katowicessa olevalla pikkupaikkakunnalla sijaitsevassa harjoituskeskuksessa. Käsittääkseni siellä on 18 joukkuetta eri puolilta Eurooppa leirillä samaan aikaan.
Viikonloppuna Kuusamossa pelatussa turnauksessa Pölkky Kuusamo kaatoi WoVo Rovaniemen kahteen otteeseen suoraan kolmessa erässä. Launtaina erälukemat olivat 25-18, 25-22, 25-16 ). Sunnuntaina taas Pölkky Kuusamo vei voiton numeroin 3-0 ( 25-10, 25-12, 25-16 ).
LiigaPlokia vastaan Pölkky Kuusamoa väänsi lauantai iltana neljä erää ja voitti lopulta ottelun numeroin 3-1 ( 25-18, 19-25, 25-23, 25-13). Sunnuntain aamupäiväkamppailussa Pölkky ja Ploki väänsivät viisi eräää voiton matkatessa lopulta Pihtiputaalle numeroiden ollessa kotijoukkueen tappioksi 2-3 ( 21-25, 25-12, 25-13, 19-25, 10-15 ).
– Jäi hyvä fiilis. Perjantai-iltana olimme ensimmäistä kertaa koko porukalla koossa. Joukkue hitsautui tosi hyvin yhteen. Meidän hyökkäyspeliin olen tosi tyytyväinen, Alatalo sanoo.
Alatalo nostaa pelaajistaan esille passari Venla Huurneen sekä keskipelaaja Siiri Vehmasen.
– Venla on tehnyt elokuun käytännössä yksin töitä, kun Iida ( Paananen ) on ollut reissussa. Hän pelasi tosi hienosti lauantaina. Siiri taas esiintyi nyt näissä kahdessa pelissä, joissa pääsi pelaamaan vakuuttavasti. Täytyy muistaa, että hänellä on vasta yksi kausi takana kovaa harjoittelua ja viime kaudella peliaikaa ei tullut käytännössä ollenkaan.
Turnauksessa mukana olleiden LiigaPlokin ja WoVon keskinäisissä otteluissa molemmat päättyivät ensiksi mainitun voittoon. Lauantaina LiigaPloki vei voiton lukemin 3-0 ( 25-18, 25-11, 25-16 ). Sunnuntaina WoVo sai napattua turnauksen ainoan erävoittonsa ottelun päättyessä LiigaPlokille 3-1.
Alatalon mukaan LiigaPlokilla on kasassa nyt kovempi joukkue kuin viime kaudella. Rovaniemellä taas on lähdetty rakentamaan joukkuetta tulevaisuutta silmällä pitäen.
– Olin lauantaina tuomarina WoVon ja Plokin ensimmäisessä kohtaamisessa. Ajattelin tuolloin, että me saadaan Plokilta kylmää kyytiä. WoVolla taas on tosi nuori joukkue. Toivottavasti sieltä nousee tulevina vuosina kovia kotimaisia liigapelaajia.
Lentopallon mestaruusliigakausi alkaa Pölkky Kuusamon osalta 23. syyskuuta, jolloin Kuusamossa vierailee HPK. Ennen liigakauden alkua, joukkueen ohjelmassa on Puolan reissun lisäksi myös harjoitusotteluiden pelaaminen Rovaniemellä 16.-17. syyskuuta.
KS Fakta