Lukijalta

Kou­lu­lai­sel­la pitää olla neljä ällää hal­lus­sa – onko si­nul­la?

...kun sen oikein oivaltaa! Nämä mietteet nousivat mieleen kun aamupäivälenkillä ajattelin, miten aloittaisin tätä kirjoitustani. Tämä mietelmä ei ole minulle ollenkaan uusi, vaan se on ollut yksi tausta-ajatus hyvin, hyvin kauan.

Tällä viikolla avaavat ovensa päiväkodit ja koulut. Edessä on uusi mielenkiintoinen lukuvuosi sadoille lapsille ja nuorille sekä kymmenille opettajille ja kouluissa työskenteleville täällä Kuusamossa. Virkistävä ja erittäin tarpeellinen ja ansaittu kesäloma on takana. Uusilla voimilla on hyvä lähteä liikkeelle.

Uudet opetussuunnitelmat otetaan tänä syksynä käyttöön osalla oppilaista. Opetussuunnitelmauudistus on noin kymmenen vuoden välein tapahtuva opetuksen ajantasaistaminen.

Uudistuksella luodaan paremmat mahdollisuudet koulun kasvatustyölle ja mielekkäälle oppimiselle.

Tärkeää uudistuksessa on oppilaiden monipuolisen kasvun tukeminen, identiteetin vahvistaminen.

Määräajoin toteutettavat OECD-maiden PISA-tutkimukset peruskoululaisille kertovat huolestuttavaa viestiä siitä, että Suomen peruskoulun päättävien luku- ja laskutaito ovat heikentyneet. On vaikeasti ymmärrettävissä, että tänä päivänä peruskoulun vuotta käynyt nuori ei osaa lukea. Miten esimerkiksi jatko-opinnot onnistuvat ja miten elämä pysyy oikeilla raiteilla.

Nämä perustaidot, jotka luovat pohjaa kaikkeen muuhun oppimiseen.

Nostankin tässä vahvistettaviksi kohteiksi neljä ällää: lukeminen, laskeminen, liikkuminen ja lepo.

Suurina haasteina kodeille ja kouluille on se, miten lasten lukuharrastusta voidaan lisätä. Olisi tärkeää, että lapsille luettaisiin pienestä pitäen lasten kirjoja. Tämä luo pohjaa lasten omalla lukuharrastukselle siinä vaiheessa kun he oppivat itse lukemaan.

Varhaiskasvatukselle ja perusopetukselle on annettava paremmat edellytykset luoda vahvempaa pohjaa vastata esille nousseisiin ongelmiin.

Uudessa opetussuunnitelmassa on annettu tilaa myös paikalliselle pedagogiselle kehittämiselle.

 

Digioppiminen on tulossa entistä laaja-alaisemmin kouluihin ja jopa päiväkoteihin. Tämä edellyttää tietoteknisten laitteiden ajanmukaistamista ja oppimisympäristöjen päivittämistä. Mobiilimaailma on entistä enemmän koulun hyödynnettävissä.

Edellä mainitut ja lukuisat muut opetussuunnitelman uudistukseen liittyvät muutokset merkitsevät opettajille täydennyskoulutuksen tarvetta. Opettajien koulutuksesta on huolehdittava myös taloudellisesti huonompina aikoina.

Päiväkodeissa ja kouluissa rakennetaan lasten ja nuorten ja sitä kautta koko Kuusamon tulevaisuutta. Tämä on pitkäjänteistä työtä. Sitä ei tehdä vuodessa eikä kahdessa. Tulokset näkyvät tulevina vuosikymmeninä.

On todella arvokas asia, että Kuusamo paikkakuntana kiinnostaa opettajia. Tämä takaa sen, että meillä on pätevä opettajakunta aloittamassa työtänsä tänäkin lukuvuonna.

Toivotankin kaikille päiväkodeissa, kouluissa ja oppilaitoksissa työskenteleville kiinnostavaa ja palkitsevaa lukuvuotta ja jaksamista!

”Uudistukseen liittyvät muutokset merkitsevät opettajille täydennyskoulutuksen tarvetta.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen