Uuden palvelukäytännön mukaan yksilöllisiä tarpeita tarvitseville annetaan edelleenkin lain määrittämillä perusteilla henkilökohtainen kuljetus.
Uusilla järjestelyillä on tarkoitus järkeistää kuljetuspalvelut niin, että siinä tarjotaan mahdollisuutta myös kimppakyytiin.
Kelan korvaamat kyydit ovat eri asia, ne eivät ole osa uusittua palvelukäytäntöä.
Posion hyvinvointipalvelujen palvelujohtaja Marjo Paloniemi, millä tavalla kunnan tukema kuljetuskäytäntö on nyt siis muuttunut aikaisempaan Posion kunnan käytäntöön verrattuna?
– Kuljetuspalvelut sisältyvät Posion kunnan sosiaali-ja terveydenhoitopalveluista vastaavan Coronaria-ryhmittymän kanssa tehtyyn palvelusopimukseen. Käytäntö on aiempaan muuttunut Coronarian toimesta niin, että kuljetuspalvelut tilataan keskitetysti kahdesta palvelunumerosta, josta kuljetukset järjestetään asiakkaille heidän kuljetuspäätöstensä mukaisesti.
– Toinen muutos on, että asiakkaan toivotaan tilaavan kuljetuspalvelunsa edellisenä päivänä kello 16 mennessä, jolloin yhteiskyytien järjestäminen mahdollistuu. Coronaria maksaa palvelun käyttäjän puolesta omavastuuosuuden (=linja-autotaksa), jos asiakas käyttää palvelulinjaa.
Coronarian liiketoimintajohtajan Vesa Isoviidan mukaan uudella toimintatavalla ei olla hakemassa säästöjä vaan tehokasta ja asiakasystävällistä tapaa hoitaa kuljetukset.
– Odotettavissa on, että väestön ikääntymisestä johtuen myös Posiolla kuljetuskustannukset tulevat nousemaan lähitulevaisuudessa.
– Uudesta käytännöstä on pääosin saatu positiivista palautetta. Asiakkaista on mukavaa matkustaa yhdessä muiden kanssa ja palvelujen tilaaminen yhdestä numerosta on ollut heidän mukaansa helppoa.
– Muutos on aiheuttanut joillain tahoilla keskustelua, mutta meille se näyttäytyy rauhallisena, Paloniemi sanoo.
– Yksi tärkeä näkökulma palveluntuottajalla on ollut järkeistää kuljetuspalvelua yhdistämällä kuljetuksia erityisesti samalta suunnalta ja myös samaan tilaisuuteen tulevien osalta. Lisäksi tavoitteena on palvelulinjojen ja julkisen liikenteen hyödyntämisen lisääminen, Paloniemi selvittää.
Paloniemen mukaan asiakkaiden kysymykset ovat liittyneet puhelinnumeroon; mistä palvelu tilataan ja siihen, onko asiakkaan henkilökohtainen päätös kuljetuksesta muuttunut. Lisäksi palautetta on tullut siitä, ettei terveydentilaan liittyvän syyn vuoksi pysty käyttämään kuljetuspalveluntuottajan pikkubussia.
– Kuljetustukipäätökset kunnassa tekee virassa oleva sosiaalityöntekijä.
Kuljetuspalvelujen palveluntuottajina Posiolla toimivat liikennöitsijäyrittäjä Juhani Tuppurainen ja Etelä-Posion kuljetuksia hoitava taksiyrittäjä Tuomo Kaukua. Tuppurainen kuljettaa asiakkaita invataksin vastaavan varustuksen omaavalla pikkubussilla ovelta ovelle, samoin tekee Kaukua taksillaan.
– Asiakkailtamme saatu palaute on ollut positiivista. He, jotka käyvät sivukyliltä keskustassa kauppa- ja pankkiasioilla, ovat todenneet, ettei heille ole väliä, minä päivänä viikosta se tehdään. Mutta heille, jotka käyvät vaikka jumppakerhossa, päivällä on sen sijaan väliä, Juhani Tuppurainen kertoo.
– Jotkut asiakkaista ovat kysyneet , että miksi ei enää saa istua tutun taksimiehen kyydissä. Nämä asiakkaat saavat edelleenkin entisen palvelun, vaikka he istuvatkin kimppakyydissä. Tällä uudella palvelulla nimenomaan haetaan järkeistämistä niin, että jos ennen saattoi asiakas matkustaa sivukylältä yksin edestakaisin keskustaan, niin nyt pyritään keskittämään asiakkaita saman päivän kuljetuksiin useampia.
– Vammaispalveluasiakkaiden henkilökohtaisesti tarvitsevia kuljetuspalveluja ei ole heikennetty aikaisempaan käytäntöön verrattuna. Yksilökohtaisia kuljetuksia ajavat myös taksiautoilijat,Tuppurainen huomauttaa.
”Tieto uudelleen järjestelyistä tuli yllätyksenä”
Näkövammainen Annemaria Lievävirta käyttää asiointiinsa vammaispalvelulain perusteella myönnettävää yksilöllistä kuljetuspalvelua. Hänen kuljettajanaan jo kahdeksan vuotta on toiminut taksiyrittäjä Mauri Kivelä.
Lievävirta on huolissaan vammaispalvelua tarvitsevien kuljetuksien uudelleen järjestelyistä.
– Tieto kuljetusten uudelleen järjestelyistä tuli minulle täytenä yllätyksenä. Joudun nyt viikoittain anelemaan taksinkäyttöoikeutta. Tämä ei voi olla oikein vammaiskuljetuspalvelua käyttävää asiakasta kohtaan, Annemaria Lievävirta sanoo.
– Tilanne on vähintäänkin sekava. Minua ja muita vammaispalveluasiakkaita pompotellaan viranhaltijalta toiselle. Tässä rajoitetaan itsemääräämisoikeutta. Tämä on myös tasa-arvoa loukkaavaa vammaisten ja terveiden välillä. Vammaispalvelulaki estää tällaiset syrjivät päätökset.
– Itse pidän kiinni siitä, että olen oikeutettu yksilöllisiin kuljetuspalveluihin.
– Kun koululaisilla on lomaa, eivätkä bussit liikennöi, vammaispalvelua tarvitsevat asiakkaat sullottaisiin samaan kuljetukseen niiden kanssa, joilla esimerkiksi on sosiaalisin perustein myönnetty kuljetuspalvelu, tai kutsutaksiasiakkaiden kanssa. Tämä järjestely on syrjintää ja loukkaa intimiteettisuojaa, Lievävirta sanoo.
Annemaria Lievävirta on kannellut Posion hyvinvointilautakunnan vammaiskuljetuspalveluista tehdystä päätöksestä Pohjois-Suomen hallinto-oikeudelle. Hänen kantelunsa yksi peruste on se, ettei hän joutuisi uuden kuljetuspalvelun pompotettavaksi, ja hän vaatii, että hänen osaltaan kuljetuspalvelujen palveluntuottajana säilyy edelleenkin hänelle tuttu ja turvallinen taksiyrittäjä Mauri Kivelä. Lievävirta vaatii oikeutta myös tutkimaan, onko kuljetusten uudelleen järjestelyissä rikottu vammaispalvelulakia.