Kuu­sa­mo-opis­to kou­lut­taa mat­kai­lu­alaa il­mai­sek­si kevään aikana

Kuusamo-opisto käynnistää tämän kevään aikana maksuttomia koulutuksia alueen oppaille ja matkailuyrittäjille. Tulossa on muun muassa valokuvauskoulutuksia ja kulttuuriperinteeseen ja historiaan liittyviä lyhytkoulutuksia ja luentoja.

Valokuvauskoulutusten osalta hanke käynnistyy 7.2. Kuusamo-opistolla järjestettävällä infotilaisuudella.

Maksuttomat koulutukset on suunnattu alueen luontomatkailualan yrittäjille ja työntekijöille ja henkilöille jotka ovat hakeutumassa matkailualalle. Koulutukset ovat osa Luontomatkailun opaskoulutuksen kehittämishanketta, jossa yhteistyökumppaneina toimivat Ksak Oy, Kuusamo-opisto sekä Ksakki Ry. ESR-hanke rahoitetaan Euroopan sosiaalirahastosta.

Valokuvauskoulutus koostuu yksittäisistä jaksoista kuten digikuvauksen perusteet, lintu- ja kasvikuvaus sekä lajituntemus ja maisemakuvaus. Koulutukset käynnistyvät digitaalikuvauksen perusjaksolla. Tavoitteena on, että opas kykenee tuottamaan kuvamateriaalia oman yrityksen tarpeisiin esimerkiksi markkinointiin.

Tulevia koulutuksia ovat muun muassa Digikuvauksen perusteet ja sosiaalinen media, Risto Raunio ja Hanne Palosaari (huhti-toukokuu 2019), Luentoja Kuusamon paikallishistoriasta, Jouni Alavuotunki (helmi-maaliskuu 2019), Lintujen lajitunnistus ja käyttäytyminen, Mikko Oivukka (huhti-toukokuu 2019), Kasvikuvaus, Jarmo Manninen (kesäkuu 2019), Lintukuvaus, Olli Lamminsalo (marraskuu 2019) ja Maisemakuvaus, Jarmo Manninen (Tammikuu 2020).

Infotilaisuus 7.2. klo 14 Kuusamo-opistolla.

Ilmoita asiavirheestä