Kuusamo sai vie­rai­ta Hol­ly­woo­dis­ta – kokemus valttia elo­ku­va­tuo­tan­to­jen saa­mi­ses­sa

Scott Feinberg kirjoittaa The Hollywood Reporter -lehteen The Race -nimistä kolumnipalstaa, joka kertoo erityisesti Oscar-palkinnoista kilpailevista elokuvista ja tekijöistä. Palosaaren porotilan lisäksi Los Angelesin väki kävi ainakin Ruka Safariksella ja Kuusamon suurpetokeskuksella ihmettelemässä Suloa ja Juusoa.
Scott Feinberg kirjoittaa The Hollywood Reporter -lehteen The Race -nimistä kolumnipalstaa, joka kertoo erityisesti Oscar-palkinnoista kilpailevista elokuvista ja tekijöistä.
Scott Feinberg kirjoittaa The Hollywood Reporter -lehteen The Race -nimistä kolumnipalstaa, joka kertoo erityisesti Oscar-palkinnoista kilpailevista elokuvista ja tekijöistä.
Kuva: Mikko Halvari

Viime viikolla Hollywoodissa kohistiin Brad Pittin ja Angelina Jolien shokkiavioerosta.

– Se on aivan hullua! Toinen iso uutinen kotopuolessa on tietenkin Donald Trump. Sekin mies on pähkähullu. Mutta uskon silti, että Hillary Clinton voittaa, kertoi The Hollywood Reporter -lehden kolumnisti Scott Feinberg nuotion äärellä kuusamolaisessa porokammissa.

Feinberg ja toistakymmentä muuta elokuva-alan sisäpiiriläistä oli viikonloppuvierailulla Kuusamossa tutustumassa pitäjän matkailupalveluihin sekä mahdollisiin kuvauspaikkoihin, joista tutuille studiopomoille voisi kotona Los Angelesissa vinkkailla.

Feinberg kehui suomalaisen elokuvan tason olevan nosteessa. Hän oli innoissaan tuoreesta kotimaisesta nyrkkeilyelokuvasta Hymyilevä mies, joka on myös Suomen Oscar-ehdokkaana ja on saanut jo parikin kansainvälistä palkintoa.

Hymyilevän miehen käsikirjoittaja Mikko Myllylahti oli myös mukana Kuusamossa. Torniosta lähtenyt elokuvantekijä katseli Koillismaan metsiä jo sillä silmällä, että voisiko niissä kuvata tulevaa metsuriaiheista elokuvaa.

Hollywoodin porukka saatiin Kuusamoon Pohjois-Suomen elokuvakomission ja Arctic Image -hankkeen kutsumana. Koillismaan Naturpolis Oy:n osuus hankkeen budjetista on 288 552 euroa.

Elokuvakomission Anne Laurila sanoi, että Kuusamolla on oma tärkeä ja vankka ruutunsa, kun Pohjois-Suomi nyt alkaa entistä voimakkaammin kilpailla kansainvälisten elokuvatuotantojen saamisesta.

– Täällä on kuvattu muun muassa Hanna ja Hurmaava petturi. Olen tavannut tuotantoyhtiöitä jälkikäteen. Molemmat olivat Kuusamosta edelleen aivan mielissään.

Kuusamolla on siis jo kokemusta siitä, mitä suurtuotantojen saaminen ja tyydyttäminen vaatii. Elokuvien kuvaaminen on kallista puuhaa. Logistiikan, majoituksen, cateringin ja kaiken täytyy toimia hyvin.

Kuusamon vahvuuksia ovat muun muassa lyhyet etäisyydet kuvauspaikoille, lentokenttä ja hyvä metsätieverkosto. Kuvausryhmät pääsevät siirtymään lyhyessä ajassa majoituspaikoilta erämaisiin maisemiin.

Ehdottomiin vahvuuksiin kuuluvat myös kesän ympärivuorokautinen valo ja talvikuvausten lumivarmuus. Kuusamossa kuvausryhmät ovat saaneet toimia mediahässäkältä rauhassa ja asiat on jo opittu hoitamaan hyvin.

Suomi päätti elokuva-alan pitkän lobbaustyön jälkeen ottaa käyttöön elokuva-alan tuotantokannustimen. Käytännössä tuotanto voi saada takaisin osan kuluista, jotka se on käyttänyt palkkoihin ja palveluostoihin Suomessa. Tuotantokannustin on tällä hetkellä käytössä 19 Euroopan maassa.

Hollywood Foreign Press Association -toimittajajärjestön suomalaisjäsen Kirpi Uimonen totesi kannustimesta, että se on ehdottomasti hyvä alku, mutta ei vielä autuaaksi tekevä.

– Hollywood etsii koko ajan uusia kuvauspaikkoja. Esimerkiksi Yhdysvalloissa Atlanta on vienyt monia elokuvatuotantoja alhaisella kustannustasollaan. Myös Itä-Euroopassa on viime vuosina kuvattu paljon. Tällä tavalla Suomesta tulee kilpailukykyisempi.

Elokuvakomission puhelimiin ja sähköposteihin vastaileva Laurila kertoo olleensa hallituksen päätöksen jälkeen melkeinpä niillä töin antamassa tietoa kyselijöille uudesta järjestelmästä.

– Tästä on kerrottu alan lehdissä ja nyt on pitkälti kyse siitä, että miten markkinoimme uuden kannustinjärjestelmän maailmalle.

”Hollywood etsii koko ajan uusia kuvauspaikkoja.

Vieraita Hollywoodista

Hollywood Foreign Press Association (HFPA) on yhdistys jonka jäsenistö koostuu päätoimisista toimittajista, jotka raportoivat Yhdysvaltain elokuvateollisuudesta eri sanoma- ja aikakauslehdissä Euroopassa, Aasiassa, Australiassa ja Latinalaisessa Amerikassa.

Yhdistys jakaa rahaa hyväntekeväisyyteen ja tulevien elokuvantekijöiden tukemiseen.

Yhdistyksen 90 jäsentä, kolme uusjäsentä, kuusi ainaisjäsentä ja kaksi liitännäisjäsentä edustavat vähintään 55 maata ja yhteensä yli 250 miljoonaa lukijaa.

Yhdistys on parhaiten tunnettu sen vuotuisesta Golden Globe Awards -gaalasta, joka järjestetään vuosittain tammikuussa Los Angelesissa Kaliforniassa.

Ilmoita asiavirheestä