Kuusamolainen talkootyö ja yhteishenki näyttivät voimansa, kun havuseppeletalkoot käynnistyivät eilen maanantaina. Koillissanomien talkoolaisille tarjoama tila täyttyi heti aamuyhdeksästä lähtien, kun vapaaehtoisia saapui yksi toisensa jälkeen antamaan talkoisiin oman panoksensa.
Kuusamossa jokaisen 416 sankarivainajan hautakummulle lasketaan havuseppele kynttilän kera tulevana itsenäisyyspäivänä Suomi 100 -juhlavuoden hengessä. Seppeleiden sidonta alkoi eilen ja jatkuu, kunnes tarvittava määrä seppeleitä on valmiina.
Valtakunnallisesta tempauksesta Kuusamossa vastaavat paikalliset maanpuolustusjärjestöt. Talkoiden järjestelyistä vastaa Kuusamon maanpuolustusnaiset.
Maanantaina aamukymmenen aikaan havuseppeleitä oli tekemässä reilut viitisenkymmentä talkoolaista. Parissa tunnissa valmistui 137 seppelettä ja havutkin loppuivat väliaikaisesti. Talkoot jatkuivat illalla uusien havujen leikkaamisella.
– Havuseppeleitä tarvitaan 416 ja ponnistus on mittava. On mahtava nähdä se innostus, jolla kuusamolaiset ovat lähteneet talkoisiin mukaan ja seppeleet saadaan porukalla varmasti tehtyä. Tämä on hieno kuusamolaisen talkootyön ja yhteishengen voimainnäyttö, iloitsee maanpuolustusnaisten puheenjohtaja Tarja Leinonen-Viinikka.
– Tempaukseen on suhtauduttu heti alusta lähtien todella myönteisesti ja porukka lähtenyt innolla mukaan, kertoo havuseppeleiden tekoa opastamassa ollut Kitkan Ruusun yrittäjä Eija Kuosku.
Talkoot ovat houkutelleet yhteistyöhön niin paikallisia yksityishenkilöitä, työyhteisöjä kuin yrityksiäkin. Maanpuolustusjärjestöjen lisäksi talkoissa on mukana muun muassa seurakunta, Kuusamon kaupunki, molemmat paikalliset marketit, Koillissanomat, Kuusamon Kuva, Kitkan Ruusu ja Heikkilän hautaustoimisto ja kukkakauppa.
– Kaupungin ryskäporukka toimittaa meille havut ja kaupunki ja Citymarket huolehtivat seppeleihin tulevat hautakynttilät. Prisma puolestaan on luvannut tapahtumaan ämpärit sekä talkookahvitukset, Kuosku kertoo.
Kuusamon Kuva taltioi talkooprojektin kuviin ja niistä kootaan kirja pysyväksi muistoksi.
Havuseppeleitä oli tekemässä talkoolaisia laajalla ikähaitarilla.
– Kiva nähdä, että myös nuorempia ihmisiä on mukana, iloitsee talkoissa mukana ollut Marja Tornberg.
Tornbergille osallistuminen oli tärkeä asia.
– Olen kasvanut pienestä asti arvostamaan suuresti isänmaata. Setäni ovat olleet sodassa ja isä evakossa ja olen kuullut heiltä tarinoita ja kokemuksia sodasta. Kunnioitan suuresti isänmaan puolesta taistelleita ja kun kerran minulla oli mahdollisuus tulla, niin halusin ehdottomasti osallistua.
Talkoot jatkuvat tänään tiistaina. Omat talkoot pidetään myös Törmäsen koululla ja Vuotungissa.
Seppeleet lasketaan ja kynttilät sytytetään sankarihaudoille itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta jumalanpalveluksen jälkeen. Maanpuolustusjärjestöt huolehtivat kynttilöiden sytyttämisistä ja seppelten laskemisista yhdessä partiolaisten kanssa.
– Omaiset ovat tietysti ensisijaisessa asemassa seppeleiden viemisessä ja heitä toivotaan osallistumaan seppeleiden laskuun, Leinonen-Viinikka sanoo.
Koko maassa sankarivainajille lasketaan 95 000 havuseppelettä. Sillä halutaan osoittaa kunnioitusta sankarivainajille ja kiittää veteraaneja työstä isänmaan hyväksi.