Kitkan Ruusun yrittäjä ja floristi Eija Kuoskun luoma syyskimppu äänestettiin voittoon kukkakauppiaiden nettimyyntiportaalin Ekukka.fi:n järjestämässä kimppukilpailussa.
– Kilpailun aiheena oli syyskimppu ja ihmiset saivat äänestää mieluistaan Ekukka.fi -facebooksivulla, kertoo Kuosku.
Kilpailussa oli mukana 41 kukkakauppaa eri puolilta Suomea aina Rovaniemeltä Helsinkiin saakka. Kuoskun tekemä Rukan ruska -niminen kimppu tuli äänestyksessä ylivoimaiseksi ykköseksi.
Kimpun kuvasi ja kuvan ideoi Kuusamon Kuvan yrittäjä Sanna Takkula. Ruskan värejä hehkuva kimppu kuvattiin Kelanrannassa rantakivien äärellä.
Voittokimppuun oli sidottu muun muassa ruusua, pörröneilikkaa, freesiaa, unikonsiemeniä, tammenlehtiä ja naavaisia koivunoksia.
Niin Kuosku kuin Takkulakin puhuvat innokkaasti yritysten välisen yhteistyön puolesta. Yrittäjät tekevät aktiivisesti yhteistyötä, mikä tukee molempien yritystoimintaa.
– Meillä on kukkakaupan ikkunassa kuvaamon valokuvia esillä. Minä vastaavasti teen hääkimppuja morsiamille, joita Sanna puolestaan kuvaa. Tuomme molemmin puolin esiin toistemme ja ylipäätään paikkakunnan palveluita täällä liikkuville turisteille, Kuosku kertoo.
– Yhteistyötä saisi olla enemmänkin paikkakunnan yrittäjien kesken. Kaikkea ei tarvitse puurtaa yksin ja erityisesti pienellä paikkakunnalla kannattaa puhaltaa yhteen hiileen. Se hyödyttää ja on eduksi kaikille osapuolille, Takkula kokee.