Kuusamon Juusto satsaa täysillä myyntiin ja markkinointiin erityisesti tämän ja ensi vuoden aikana. Jo neljä palkattua henkilöä tekee juustojen myynti- ja markkinointityötä ympäri Suomea. Tämän lisäksi Kuusamossa aloittaa kuun lopussa vielä markkinointiassistentti.
Kuusamon Juuston ja samalla Kuusamon Osuusmeijerin toimitusjohtaja Jouko Juntunen samoin kuin Kuusamon Osuusmeijerin hallintoneuvoston puheenjohtaja Heikki Maaninka sanovat, että kyseisiin tehtäviin joudutaan nyt satsaamaan toden teolla. Puhutaan sadoista tuhansista euroista parin vuoden aikana. Aikaisemmin myynnistä ja markkinoinnista vastasi Arla Ingman.
Heikki Maaninka kertasi Kuusamon Osuusmeijerin osuuskuntakokouksessa Kuusamossa perjantaina viime vuoden dramaattisia tapahtumia. Erityisen tyytyväinen hän oli siitä tuesta, jonka meijerin työntekijät antoivat julkaistussa nimiadressissaan.
– Se lämmitti sydäntä ja siitä oli hyvä jatkaa. Myös tuottajat ovat ottaneet asian omakseen ja heidän tuottamansa maito on laadullisesti maan kärkitasoa.
Lue lisää paperilehdestämme