Pääkirjoitus
Kuusamon Juuston alkutaival tiedettiin raskaaksi, mutta se on osoittautunut oletettuakin kivisemmäksi. Yhtiö vaeltaa ”kuoleman laaksossa”, mutta hyvää on se, että polun päässä näkyy jo valoa.
Kuusamon Juuston perusongelmana on, että yhtiön myyntityön hedelmät seuraavat paljon kuluja jäljessä. Yhtiö on saanut valtakunnallisia sopimuksia, jotka ovat alkaneet tuottaa vasta nyt.
Ennen sopimusten muuttumista rahaksi yhtiö on pitänyt tuotantoaan yllä ja tehnyt samalla markkinointiponnisteluja. Aloituskustannuksista kuiville nouseminen on kovan työn takana.
Kuusamon kaupunginvaltuusto päätti syksyllä 2012 ostaa Kuusamon Juuston (silloinen Juusto Kaira) osakkeita miljoonalla eurolla. Raha olisi ollut tuiki tärkeä tuki yhtiön alkutaipaleella, kuten nyt on saatu huomata.
Osakkeiden osto ei toteutunut, koska kuusamolainen yksityishenkilö valitti päätöksestä. Ratkaisua saatiin odottaa tähän kevääseen saakka.
Oulun hallinto-oikeus totesi valituksen aiheettomaksi, mutta kaupunki ei edelleenkään pysty ostamaan osakkeita. Tämä johtuu siitä, että määrärahan siirto vuodelta 2012 vaatisi uuden päätöksen valtuustossa, ja tämä päätös olisi jälleen valituksen alainen. Yhtiöllä ei ole mahdollisuutta odottaa uudestaan kahta vuotta.
Kuusamon Juusto käy edelleen neuvotteluja ulkopuolisen rahoituksen saamiseksi yhtiöön. Jos alueen tuottajat pysyvät yhtiön takana, on yhtiöllä kaikki mahdollisuudet nousta jaloilleen.
Eväät ovat hyvät. Kaupan keskusliikkeet toivovat, että Valiolla säilyy uskottava suomalainen kilpailija. Kuusamon Juusto tarvitsee viiden prosentin markkinaosuuden maamme juustomarkkinoista, jotta toiminta on kannattavaa.
Tuottajat luonnollisesti huolestuivat, kun yhtiö joutui maksamaan maitotilit myöhässä. Talouskäänne parempaan on jo käsillä, mutta luottamuksen säilyttäminen on sitä vaikeampaa, mitä pidempään ratkaisut viipyvät. Kuusamon Juusto taistelee aikaa vastaan.