Jääkiekon III-divisioonan pohjoisen lohkossa pelaava Kuusamon Pallo-Karhut otti makean voiton maalein 10-4 (3-3, 4-0,3-1) Haapaveden Urheilijoista Posiolla sunnuntaina. Peli pelattiin poikkeuksellisesti Posion hallissa, kun Kuusamoon valmistuva jäähallin käyttöönotto on siirtynyt.
– Joukkue paransi peliänsä ensimmäisen erän viiden minuutin jälkeen. Sitten saatiin peli haltuun. Päästiin hallitsemaan peliä suvereenisesti, ja pidettiin kiekko loppuun saakka, Pallo-Karhujen valmentajakaksikko Mikko Haataja ja Tero Tarvainen luonnehtivat peliä.
– Meille oli tänään hyvä onnistuminen. Pelaajat olivat aktiivisia, kiekko liikkui vauhdikkaasti, Haataja jatkoi.
Haapaveden Urheilijoiden pelaaja-valmentaja, joukkueenjohtaja Jani Peltokangas totesi nuoren joukkueensa pysyneen pelissä alussa hyvin mukana, mutta sitten Pallo-Karhut menivät menojaan.
– Meillä on paljon uusia, nuoria pelaajia. Ajamme joukkuetta sisään. Viime kaudelta on tullut paljon vaihtuvuutta joukkueeseemme monen pelaajan lopettaessa, Peltokangas kertoi. Hän vei joukkueensa 1-0 johtoon ensimmäisen erän alussa.
Kuusamon Pallo-Karhuissa pelaajat ovat kahta posiolaispelaajaa lukuunottamatta kaikki muut Kuusamosta toisin kuin Haapavedellä on jouduttu keräämään pelaajia ympäristökunnista joukkueen kasaan saamiseksi.
Haapaveden Urheilijat aloittivat pelinsä rohkealla pelillä, ja menivät 1-0 johtoon, kun erää oli palattu vain 37 sekuntia. Ensimmäisessä erässä ajassa 3:55 Haapavesi teki jo toisen maalin. Se herätti Pallo-Karhut!
Pallo-Karhujen ensimmäistä maalia saatiin kuitenkin hetki odottaa, ennen kuin joukkue sai pelinsä kulkemaan. Ajassa 12:19 Henri Leinonen huudatti 150-päistä yleisöä tehden kotijoukkueen ensimmäisen maalin. Syöttäjiksi merkittiin Markus Määttä ja Valtteri Haataja.
PaKa tasoitti ajassa 14:33 Ville Tiaisen maalilla Tero Parkkisen syöttäessä.
Ensimmäisen erän lopulla PaKa meni 3-2 johtoon Leinosen jälleen ollessa maalin tekijä, syöttäjinä maaliin olivat Tero Parkkinen ja Matias Virranniemi. PaKan maalista vain 13 sekuntia myöhemmin Haapavesi tasoitti 3-3. Tauolle lähdettiin tasalukemissa.
Toiseen erään Paka tuli vapautuneemmin. Ajassa 26:45 Henri Leinonen jälleen maalintekijänä alivoimalla, Tero Parkkisen syöttäessä, ja kotijoukkue 4-3 johtoon.
PaKa alkoi hallitsemaan peliä, ja siirtyi jo 5-3 johtoon ajassa 27:51. Kiekon maaliin pisti yksin läpi päässyt Aleksi Lohilahti.
PaKan kuudennen maalin teki Ville Tiainen, kun toista erää oltiin pelattu 30:52. Syöttäjiksi merkittiin Janne Polo ja Tero Parkkinen.
Toiselle tauolle lähdettiin lukemissa 7-3. PaKan Jouni Hakala maalasi ylivoimalla ajassa 38:48, Lari-Pekka Ollilan ja Aleksi Lohilahden syöttäessä.
Kolmatta erää oltiin pelattu vain 22 sekuntia, kun PaKa jälleen onnistui maalinteossa. Markus Määttä siirsi joukkueensa jo 8-3 johtoon. Syöttäjiksi merkittiin Henri Leinonen ja Tero Parkkinen. Ajassa 51:25 PaKa teki jo yhdeksännen maalin, Ville Tiaisen onnistuessa sivaltamaan jo kolmannen henkilökohtaisen osumansa. Ei syöttäjiä.
Haapavesi onnistui kolmannen erän loppupuolella saamaan kiekon PaKan maalivahdin Joni Korpelan selän taakse kaventaen tilanteeksi 9-4.
PaKan Lari-Pekka Ollila pääsi vielä kerran huudattamaan kotiyleisöä tehden ottelun päätöslukemiksi 10-4 ajassa 56:01. Syöttäjinä olivat Aleksi Lohilahti ja Markus Määttä.
Ottelussa PaKan parhaana palkittiin Ville Tiainen ja Haapaveden parhaana joukkueen maalivahti Jussi Kankaanpää.
Pallo-Karhut on sarjataulukossa seitsemäntenä kuudella pisteellä, ja Haapavesi yhdeksäntenä kolmella pisteellä. Taulukossa perää pitää kymmentenä Teräs-Kiekko Akatemia niin ikään kolmella pisteellä.
Sarjataulukon kärjessä on 24 pisteellä Kise Oulusta. Toisena Haukiputaan Ahmat 13 pistettä, ja kolmantena Laser Hockey Akatemia Limingasta niin ikään 13 pistettä.
Pallo-Karhujen ja Haapaveden ottelusta enemmän tiistain Koillissanomissa.