Kuu­sa­mon ter­veys­kes­kuk­seen elin­tär­keä laite – vas­taa­vaa ei ole missään muualla

Jukka Perälä, Joonas Kauppila, Kaija Kammonen ja Jaana Heikkinen esittelivät uutta laitetta. Koepotilas oli päässyt kovin laihaan kuntoon.
Jukka Perälä, Joonas Kauppila, Kaija Kammonen ja Jaana Heikkinen esittelivät uutta laitetta. Koepotilas oli päässyt kovin laihaan kuntoon.
Kuva: Suvi Peltola

Kuusamon terveyskeskuksen uutuuslaite parantaa merkittävästi täkäläisten aivoverenkiertohäiriöpotilaiden hoitoa. Terveyskeskuksen päivystyksen vastuulääkärin Joonas Kauppilan mukaan Kuusamon seudulla sairastuu aivoverenkiertohäiriöön viikoittain kolmesta neljään ihmistä, joista keskimäärin yhden vammautumiseen eilen käyttöön otettulla laitteella pystytään vaikuttamaan.

TT- eli tietokonetomografialaite on niin suureksi avuksi, koska ilman sen avulla otettuja kuvia lääkäri ei voi tehdä päätöstä aivoinfarktipotilaalle mahdollisesti elintärkeän liuotushoidon aloittamisesta.

– Mitä nopeammin liuotushoito aloitetaan, sitä parempi, mutta hoitoa ei voi aloittaa ennen kuin aivot on kuvattu. Jos kyse onkin aivoveritulpan sijaan aivoverenvuodosta, liuotushoitoa ei missään tapauksessa pidä aloittaa, Kauppila kertoo.

Aivoinfarktipotilaan liuotushoito tulee aloittaa viimeistään 4,5 tunnin sisällä oireen alkamisesta. Jopa kolmannes liuotushoidetuista potilaista voi välttää vammautumisen, mikäli hoito aloitetaan korkeintaan puolitoista tuntia ensioireiden jälkeen.

Liuotushoidot on tarkoitus aloittaa kesän aikana.

Tähän asti kuusamolaiset aivoinfarktipotilaiden on täytynyt matkustaa TT-tutkimusta ja mahdollista liuotushoitoa varten Oulun yliopistolliseen sairaalaan, jolloin hoidon aloittaminen on viivästynyt huomattavasti. Nyt sekä kuvaukset että jatkossa myös varsinaiset liuotukset voidaan suorittaa Kuusamossa.

Se on ainutlaatuista, sillä missään muualla Suomessa TT-kuvauksia ja liuotushoitoja ei suoriteta terveyskeskuksessa.

– Liuotushoidot on tarkoitus aloittaa kesän aikana. Olemme sopineet niitä varten videokonsultaatiopalvelun Meilahdesta, mutta sitä ei ole vielä saatu. Palvelu tarvitaan, koska neurologin pitää arvioida liuotushoidon aloittaminen, Kauppila sanoo.

TT-laitteen hankkiminen Kuusamon terveyskeskukseen on ollut suunnitteilla jo vuosia. Merkittävin syy hankintapäätöksen lykkääntymiselle on ollut raha, sillä TT-laitteet maksavat 300 000-500 000 euroa.

Kun Kuusamon erikoissairaanhoidon palvelut siirtyivät Coronaria Oy:n vastuulle reilu vuosi sitten, laitehankinta tuli uudestaan ajankohtaiseksi.

– TT-laitteen hankkiminen on saumattomasti siihen yhteistyöhön liittyvä kuvio, Coronaria Radiologiapalvelu Oy:n toimitusjohtaja Jukka Perälä toteaa.

– Selvitimme eri vaihtoehtoja kuten laitteen liisaamista, mutta näimme järkevimmäksi ottaa senkin palvelun Coronarialta. Maksamme laitteesta vuosivuokraa potilasmäärien mukaan, Kauppila tarkentaa.

Soita heti 112!

Aivoinfarkti tulee usein yllättäen ja useimmiten kivuitta.

Ensioireita ovat äkillisesti kehittyvät näkö- tai puhehäiriöt, tai huimaus tai suupielen roikkuminen tai raajojen voimattomuus, kömpelyys tai tunnottomuus.

Oireita ei kuitenkaan välttämättä itse heti tunnista.

Joskus oireet voivat mennä nopeastikin ohi, mutta niihin on syytä suhtautua vakavasti: ohimenevät oireet (eli ns. TIA-kohtaus) viestittävät usein lähestyvästä pysyvästä tukoksesta ja aivoinfarktista.

Jos huomaat itsessäsi tai toisessa henkilössä aivoinfarktin oireita, soita heti 112!

Päivystyspoliklinikalle on hakeuduttava hoitoon välittömästi, jotta tarvittaessa voidaan antaa veritulpan liuotushoito tai muu tarpeellinen hoito.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä