Kaihit ja luomet leikataan jatkossakin Kuusamon terveyskeskuksessa, mutta yleisanestesiaa tai laajaa puudutusta vaativat leikkaukset keskittämislaki lopetti Kuusamosta kokonaan. Esimerkiksi polvi- ja tyräleikkaukseen on jälleen lähdettävä Ouluun. Terveyskeskuksessa leikataan enää paikallispuudutuksessa, eli esimerkiksi kaihit ja rannekanavat.
Silmäleikkaukset jatkuvat Kuusamon terveyskeskuksessa entisellään, mutta vähintään 200 muuta leikkausta siirtyy Ouluun. Niistä suurin osa on ortopedisia ja gynekologisia leikkauksia, joita erikoissairaanhoidon ostosopimuksen turvin on tähän asti tehty omassa terveyskeskuksessa. Kuusamossa tehtiin viime vuonna noin 600 leikkaussalitoimenpidettä ja noin 600 silmäleikkausta.
Yleisanestesian loppumisen myötä Kuusamon terveyskeskuksen toimenpidevalikoimasta ovat jääneet pois muun muassa tyräleikkaukset, sappileikkaukset, kohdunpoistot ja ortopediset toimenpiteet, lukuun ottamatta rannekanavan leikkauksia.
Aivan liian moni leikkauspotilas joutuu matkustamaan pitkiä matkoja, vaikka Kuusamossa olisi erinomainen yksikkö tehdä niitä lähipalveluna, harmittelee Coronarian erikoissairaanhoidon palvelupäällikkö Heli Krum.
– Yleisanestesian loppuessa sopimuksen painotus korostuu enemmän kasvaneeseen poliklinikkatoimintaan. Yhä enemmän myös ulkopaikkakuntalaiset haluavat käyttää Kuusamon palveluita, mihin on haluttu yhdessä Kuusamon kaupungin kanssa pyrkiäkin.
Noin 40 prosenttia Kuusamossa tehtävistä silmäleikkauksista tulee tänä vuonna naapurikunnista.
– Yleisanestesian loppuminen ei vaikuta silmätautien toimintaan millään tavalla, eikä toimintaa Kuusamossa olla ajamassa alas. Tämän kaltaisiakin huhuja on korviin kantautunut, mutta ne eivät siis pidä paikkaansa.
Vaikka yleisanestesiaa vaativat leikkaukset tippuivat Kuusamossa nollaan, kirurgiaa paikallispuudutuksessa on jatkettu. Keskittämislaki ei ole hiljentänyt Kuusamon terveyskeskuksen leikkausosastoa, sanoo Coronarian liiketoimintajohtaja Ulla Näpänkangas.
– Toiminta on muuttanut muotoaan anestesialeikkauksista paikallispuudutuksessa tehtyihin. Leikkausten kokonaismäärää laskee arviolta 15 prosenttia.
Coronariassa uskotaan, että leikkausvalikoimaa pystytään vielä jonkin verran palauttamaan uuden tekniikan turvin. Kuusamoon on jo tilattu uutta teknologiaa, joka mahdollistaa esimerkiksi eturauhastoimenpiteiden tekemisen paikallispuudutuksessa. Mahdollisuuksia on myös gastrokirurgian puolella, esimerkiksi pienet tyräleikkauksen on määrä saada takaisin Kuusamoon.
Koska keskittämislaki kasaa esimerkiksi isot syöpä-ja tekonivelleikkaukset entistä harvempiin sairaaloihin, luvassa on jonoja ja ruuhkaa myös OYS:n päiväkirurgian puolella.
– Vähän on ilmassa sellaista, että lainsäätäjä joutuu arvioimaan rajauksen uudelleen ja päiväkirurgisia leikkauksia saataisiin edelleen tehtäväksi.
Julkinen valta kaatoi samaan laariin isot selkäleikkaukset ja tyräleikkaukset, harmittelee Ulla Näpänkangas.
– Siinä vedettiin liina liian tiukalle. Lainsäätäjä niputti esimerkiksi polvileikkaukset, jotka tehdään äärimmäisen harvoin nukutuksessa ja joita on voitu tehdä Kuusamossa, samaan nippuun esimerkiksi vaativien lonkkaleikkausten kanssa.
Kuusamolaiselle potilaalle lain tarkoitus ei toteudu, jos sen tarkoitus oli turvata toimenpiteen jälkeen nopea pääsy laajaan päivystykseen ja tarvittaessa teho-hoitoon.
– Kuusamon näkökulmasta tilanne on hassu. Terveyskeskuksesta on tyräleikkauksesta kotiutunut muutamien kilometrien päähän samana päivänä ja leikkaava lääkäri on usein ollut Kuusamossa tavoitettavissa. Nyt Oulusta kotiutetaan samana päivänä yli 200 kilometrin päähän ja teho-hoitoa tai päivystävää sairaalaa ei ole yhtään sen lähempänä.
Kuusamon perusturvajohtaja Markku Kipinä arvioi, että yleisanestesiaa vaativien leikkausten loppuminen Kuusamosta tietää kaupungille noin 200 000 euron lisälaskua sairaanhoitopiiriltä.
Lakia on noudatettava, sanoo Kipinä.
– Toimenpiteet, joita ei voida jatkaa, toteutetaan Oulussa ainakin toistaiseksi. Sille me ei voida mitään.
Kaupunki ostaa Coronarialta vuosittain erikoissairaanhoitoa könttäsopimuksella, joka arvo on noin 1,6 miljoonaa euroa. Sopimus on vähentänyt erikoissairaanhoidon kustannuksia ja lisännyt palveluiden tarjoamista naapurikunnille.
Vaikka osa leikkauksista jää pois, sopimus ei muutu. Leikkaukset, joita Coronaria ei enää saa tuottaa Kuusamossa, korvataan lisäämällä terveyskeskuksen erikoislääkäripalveluita. Coronaria ei tee vaativaa kirurgiaa edes Oulussa.
Kipinä myöntää, että leikkausten väheneminen on kivi kengässä.
– Toivotaan, että lakimuutoksia tulee ja leikkauksia saataisiin palaamaankin Kuusamoon. Toisaalta meillä on monipuolinen erikoislääkäreiden kirjo ja toiminta, jolla vastaavasti pyritään kasvattamaan korvaavia toimintoja.
Kaupungin ja Coronarian sopimus on voimassa kesäkuuhun 2022.