Ammatillisen koulutuksen ja lukiokoulutuksen yhteishaku päättyi tiistaina. Kainuun ammattiopiston (Kao) Kuusamon toimipaikassa oli haettava yhteensä 126 perustutkintopaikkaa, joihin haki 117 ensisijaisesti juuri Kuusamossa toteutettaville linjoille pyrkivää opiskelijaa.
Kuusamon Kaon koulutusjohtaja Anne Koski-Heikkisen mukaan hakijamäärän ja aloituspaikkojen suhde on samaa luokkaa kuin viime vuosina.
– Suosituimmille aloille oli tänäkin vuonna enemmän hakijoita, kuin on paikkoja. Niitä olivat autoala ja liiketalous, joista autoalan suosiota osasimme odottaa, koska sitä koulutusta ei ala meillä joka vuosi. Liiketalouden suosio taas oli ilahduttava yllätys.
Kaon Kuusamon toimipaikassa oli yhteishaussa haettava opiskelupaikkoja kaikkiaan kuudelle eri alalle. Autoalan ja liiketalouden lisäksi mukana rakennusala, sähköala, sosiaali- ja terveysala sekä hotelli-, ravintola- ja catering-ala.
Samaan aikaan peruskoulun todistuksella hakeville tarkoitetun yhteishaun kanssa oli käynnissä hakuja heille, joilla on jokin toisen tai ylemmän asteen tutkinto.
– Villiruokaan suuntautuvan kokkipuolen haku on yhä käynnissä ja haku talotekniikan perustutkintoa varten on tulossa vielä tämän kevään aikana. Lisäksi lähinnä aikuisille tarkoitettuiin, näyttötutkintoina suoritettaviin matkailuun, liiketalouteen ja kokkipuolelle on käynnissä jatkuva haku, Koski-Heikkinen kertoo.
– Pyrkimyksemme on, että meillä olisi jatkuva sisäänotto, eikä aikuistenkaan tarvitsisi odottaa tiettyjä hakuaikoja.
Valtakunnallisesti yhteishaussa haki tänä keväänä noin 73 500 hakijaa. Hakijamäärä laski viime keväästä noin 2 900 hakijalla. Kevään yhteishaussa on tarjolla yhteensä noin 81 600 aloituspaikkaa.
Suositut opintoalat ovat pysyneet suurin piirtein ennallaan yhteishaussa. Suosituin ala ammatillisessa koulutuksessa on edelleen sosiaali- ja terveysala, johon haki 5 710 nuorta. Seuraavaksi suosituimmat opintoalat ovat ajoneuvo- ja kuljetustekniikka (4 520) ja liiketalous ja kauppa (4 260).
Pääsy- ja soveltuvuuskokeet huhti-toukokuussa, valintojen tulokset kesäkuussa. Valtakunnallisesti yhtenäinen kielikoe ammatilliseen koulutukseen järjestetään oppilaitoksissa 6. huhtikuuta.