Metsäkeskus on saanut valmiiksi kymmenen luontomatkailuun soveltuvaa reittiä Kuusamon yksityismetsien luontohelmet tutuiksi –hankkeessa. Lisäksi useita reittejä on kesken. Hanke ei tee maastoon valmiita polkuja vaan reitit näkyvät kartoilla. Reitit kulkevat pääasiassa yksityisten metsänomistajien mailla ja pieneltä osin suojelualueilla. Valmiita polkuja tulipaikkoja on voitu hyödyntää jonkin verran. Valmiit reittikuvaukset karttoineen on lähetetty luontomatkailuyrittäjille, jotta he voisivat tehdä sopimuksia metsänomistajien kanssa reitin käytöstä.
Hankkeessa pilotoidaan yksityismetsien luontokohteita hyödyntävää luontomatkailua ja tuotetaan luontomatkailukohteita pääasiassa kesämatkailuun. Tavoitteena on tuoda esille luontoelämyksiä, hiljaisuutta ja kauniita kohteita matkailijoille.
Hanke on vapaaehtoinen metsänomistajille. Hanke ei tuo metsänomistajille mitään uusia rajoituksia. Yksityisiä metsänomistaja on mukana nelisenkymmentä. Luontokohteen hyödyntämisestä matkailukäyttöön metsänomistajan ja luontomatkailuyrittäjän kesken on tehty sopimusmalli.
Hankkeessa tehdään luontokohteiden lisäksi tutuksi myös metsätaloutta. Metsänhoidosta tehdään jonkin verran lyhyitä kuvauksia tehdyistä metsänhoitotoimenpiteistä silloin kun ne sijoittuvat sopivasti reiteille.
Hankkeessa on pyritty kuuntelemaan luontomatkailuyrittäjien toiveita reiteille. Kuusamon Rukan Erä-susi Oy:n yrittäjä Mervi Rantamäki pitää hanketta loistavana ja kokee hyvänä asiana sen, että hanke mahdollistaa asiakkaiden viemisen erityisiin paikkoihin Kuusamossa. Erä-sudessa ollaan iloisia siitä, että he ovat saaneet olla mukana hankkeessa ja toivomassa oman yrityksen toimintaan sopivia reittejä. He ovat jo käyneet testaamassa paria reittiä ja aikovat tehdä sopimuksen yhden reitin käytöstä metsänomistajan kanssa.
Maa- ja metsätalousministeriön rahoittama Metso-yhteistoimintaverkostohanke kestää vuoden 2019 loppuun.