Koillismaan kunnat ovat vaikeuksissa liikenne- ja viestintäministeriön laajakaista kaikille 2015 -hankkeen kanssa. Työt eivät ole alkaneet vielä minkään kunnan alueella.
Tietohallinnon asiantuntija Tenho Jokelaisen mukaan Kuusamossa ollaan tarkentamassa kaupunginhallitukselle esitystä aiheesta. Pyrimme selvittämään parhaimman ja kustannustehokkaimman tavan rakentaa laajakaistayhteydet ottaen huomioon teknologian nopean kehittymisen. Myös langattoman verkon kehittyminen on hyvä selvittää vaihtoehtona.
Vuonna 2009 kaupunginhallitus päätti töiden alkavan 2014-2015, mutta esityksessä ehdotetaan töiden alkavan jo 2013.
Uusi linjaus olisi Jokelaisen mukaan tärkeää tehdä. Kaupungin kanta selviää hänen mukaansa syksyllä.
Päätöksessä odotetaan myös liikenne- ja viestintäministeriön omia selvityksiä ja kuntien palautteita pilottihankkeista.
– Ministeriö on pyytänyt väliselvitystä hankkeen etenemisestä.
Jokelainen näkee hankkeen haastavana, mutta päätöksiä on tehtävä syksyn aikana.
Kuusamossa laajakaistayhteyden rakentaminen ei ole tulossa halvaksi. Jokelan mukaan hankkeen edellyttämän kateverkon rakentaminen valokuidulla maksaisi lähemmäs 10 miljoonaa euroa.
Pohjois-Pohjanmaan liitto kilpailuttaa työn ja julkinen rahoitus kulkee myös sitä kautta.
– Yhtenä ongelmana on, että hankkeessa eritelty kaupallisesti toteutuvia kohteita, jonne ei rakentamiseen ei tule tukea.
Kuusamossa tällaisia kohteita ovat muun muassa taajama-alue, Määttälänvaara, Vuotunki ja Ruka.
Hankkeen toteutumisessa operaattorit ovat olleet vastahakoisia.
– Operaattorit eivät ole pilottihankkeiden perusteella halukkaita tulemaan mukaan, vaikka mukana on myös julkista rahoitusta.
Taivalkoskella hankkeen kartoitus on jo suoritettu, mutta töiden alkamiskohtaa ei tiedetä.
– Kaiken kaikkiaan on ollut hankalaa saada kumppania työhön, kertoo Taivalkosken kunnanjohtaja Jukka Mikkonen.
– Odotamme vielä ministeriön kantaa asiaan. Jos enempää apua asiaan ei saada, vaihtoehtona on osuuskunnan perustaminen.
Hänen suunnitelmissaan osuuskunnan asiakkaina toimisivat kyläyhteisöt.
– Tarttuisimme toimeen sitten sitä kautta.
Myös Posiolla verkkoyhtiön perustamista harkitaan. Yhteisessä yhtiössä olisivat mukana Lapin liiton kunnat.
– Posio on halukas tulemaan mukaan. Aikataulu on kuitenkin haaste, vuosi 2015 on aivan oven takana, kertoo kunnanjohtaja Mika Riipi.
Hanketta varten Posiolla on jo kilpailutettu yksi alue, mutta Riipin mukaan yhtään tarjousta ei tullut.
– Operaattorien haluttomuus työhön on ongelma.
Riipi suhtautuu hankkeeseen kriittisesti.
– Perusvire on, ettei se ole kunnan perustehtävä. Se on kuitenkin tärkeä hanke, sillä se on ainoa realistinen pitkien välimatkojen ohittaja.