Ministeri Pekkarinen patistaa pohjoisen alueita yhteistyöhön
n Lapin ja Koillismaan kuntien yhteinen imagomarkkinointihanke näyttäisi olevan toteutumassa. Koillismaan kuntien hankkeeseen osallistumista vastustaneiden tunturi-Lapin kuntien kanssa ollaan pääsemässä yhteisymmärrykseen ja askelta Pohjois-Suomen suuralueen kansainväliseen yhteismarkkinointiin ottamassa.
Markkinointihankkeen suunnitelmista ja toteutumisesta käytiin viikonloppuna neuvotteluja uudistuneen Pyhän avajaisten yhteydessä.
Paikalla Pyhällä oli muun muassa Lapin ja Koillismaan kuntien ja matkailualan sekä Lapin liiton ja Pohjois-Pohjanmaan liiton edustajia. Elinkeinoministeri Mauri Pekkarisen osallistuminen seminaariin estyi lentolakon vuoksi, mutta hän otti neuvotteluihin osaa puhelimitse.
Pekkarinen patisteli pohjoisen alueita tiiviimpään yhteistyöhön. Ministeri otti asiaan kantaa myös viime torstain eduskunnan kyselytunnilla pitämässään puheenvuorossa. Hän toivoi, että Lapin ja Koillismaan alueella löydetään yhteisymmärrys siitä, että koko pohjoinen alue muodostaa yhteisen matkailullisen brändin. Yhteismarkkinointi on tehokkain tapa markkinoinnin edistämiseen maailmalla.