Juuri nyt: Ruka on vuoden Bike Park – näin ta­pah­tui pyö­räi­ly­puis­ton nousu hau­ku­tus­ta voit­ta­jak­si

Minne mennä: PaKa:n jää­kiek­ko­kau­si alkaa – kaikkea tätä ja paljon muuta on tar­jol­la Koil­lis­maan ta­pah­tu­mis­sa

Pääkirjoitus: Mihin suun­taan laiva lopulta kään­tyy?

Mainos: Syksyn supertarjouksena Koillissanomat Digi + Lehti 4 kk vain 59 €, tilaa tästä!

Tilaajille

Lapin kunnat käyt­tä­vät puuta jul­kis­ten ra­ken­nus­ten te­ke­mi­ses­sä vain vähän, mutta tahtoa sen käytön li­sää­mi­sek­si on – Kan­sal­li­set puu­ra­ken­ta­mis­ta­voit­teet ovat kovat

Kemin Pajarinrannan päiväkodin sääsuoja on kohta purettu pois kokonaan. Alta paljastuivat hienot hirret. Rakennus valmistuu lokakuussa Kemin keskustan läheisyyteen.
Kemin Pajarinrannan päiväkodin sääsuoja on kohta purettu pois kokonaan. Alta paljastuivat hienot hirret. Rakennus valmistuu lokakuussa Kemin keskustan läheisyyteen.
Kuva: Jussi Saarela

Lapissa on paljon puurakentamiseen liittyvää teollisuutta, mutta kunnat käyttävät puuta edelleen vain yksittäisten julkisten rakennusten tekemisessä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.