La­ti­tu­de jättää Juo­ma­suo­ta ym­pä­röi­vän uuden mal­mi­net­sin­tä­ha­ke­muk­sen, vanhat ha­ke­muk­set ve­de­tään pois

Kuusamon Juomasuolle koboltti- ja kultakaivosta kehittävä Latitude 66 Cobalt jättää kesäkuussa malminetsintähakemuksen, joka koskee Juomasuota ympäröiviä alueita ja kaivospiirin eteläpuolella olevia alueita, yhtiö kertoo tiedotteessaan.

Lisäksi Juomasuon kaivospiirin laajennushakemus ja malminetsintää koskevat vanhat hakemukset vedetään pois ja korvataan uudella malminetsintähakemuksella.

Malminetsintähakemuksen tavoitteena on, että yhtiö voi porata tutkimuskairareikiä, joilla selvitetään miten syvälle Juomasuon malmio ulottuu. Kaivospiiri on aikanaan rajattu kultaan keskittyvälle avolouhokselle. Näytekairauksia tehdään viistosti, ei pystysuoraan.

– Esimerkiksi tiedon saaminen 750 metrin syvyydestä vaatii kairatutkimusten aloittamista 750 metriä malmion rajojen ulkopuolelta, Latituden toimitusjohtaja Thomas Hoyer kertoo.

Juomasuon kaivospiirin aiemmat laajennushakemus ja malminetsinnän lupahakemukset vedetään pois. Ne on jättänyt Tukesille alueella toiminut edelllinen kaivosyhtiö Dragon Mining vuosina 2012, 2014 ja 2015.

Thomas Hoyer kertoo tiedotteessa, että tilanne näyttää eriskummalliselta ja on herättänyt ihmisissä kysymyksiä. Yritysten välinen kilpailu vaikuttaa varauskäytäntöihin eikä Latitude halunnut ottaa riskejä, joita liian aikaisessa vaiheessa tehty hakemusten peruuttaminen olisi aiheuttanut. Muut kaivosyhtiöt ovat Hoyerin mukaan kiinnostuneita Juomasuosta.

 –Jos olisimme vetäneet hakemuksen pois jättämättä samaa aluetta koskevaa malminetsintähakemusta, alueen olisi välittömästi varannut jokin toinen kaivosyhtiö. Nyt tulemme vetämään olemassa olevat kaivospiirin laajennusta ja malminetsintää koskevat hakemukset pois ja jättämään alueelle uuden malminetsintähakemuksen, Hoyer kertoo.

Malminetsintähakemus kattaa myös alueita, joilla yhtiö haluaa selvittää Kuusamon liuskevyöhykkeen rakennetta. Osaan tutkimustyöstä on saatu rahoitusta Business Finlandin akkumineraaliprojekti BATCirclesta. Geologinen tutkimustyö tapahtuu Geologisen tutkimuskeskuksen GTK:n johdolla.

Juttua päivitetty 16.5. klo 15.16: korjattu Latituden tiedotteessa ollut virheellinen tieto kaivospiirin laajentamisen ja malminetsintähakemuksen käsittelyyn jättämisestä. Ne vedetään pois ja korvataan uudella malminetsintähakemuksella.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä