Lävistykset ovat vakiinnuttaneet asemansa yhtenä ehostamisen ja itsensä koristamisen muotona, kertoo lävistyksiä Kuusamossa työkseen tekevä parturi-kampaaja Marianne Kilpivaara.
– Päinvastoin, alkaa olla poikkeus, jos jollakin ei ole minkäänlaisia lävistyksiä eli vähintään korvareikiä.
Lävistyksen hankkiakseen on aikaisemmin Kuusamosta täytynyt suunnata vähintään Ouluun tai Rovaniemelle. Nyt ihokorun saa hankittua myös paikkakunnalta.
Lävistyspalveluiden siirtyminen osaksi kauneushoitoloiden ja parturi-kampaamoiden valikoimaa on laajempi trendi.
– Osa naisista ei koe miellyttävänä menemistä perinteisiin lävistysliikkeisiin. Ne voidaan kokea liian rock-henkisinä paikkoina. He kokevat lävistyksen ottamisen kauneudenhoitona, kauneuslävistyksinä, ja menevät mieluummin lävistettäväksi vaikkapa kampaajalle, parturi-kampaamo S-Stylessä työskentelevä Kilpivaara sanoo.
Kilpivaara itse tykästyi lävistyksiin jo nuorena. Katso videolta, mikä oli Kilpivaaran ensimmäinen lävistys.