– Jauhelihaa, sipulia, korppujauhoja, suolaa, mustapippuria, maitoa, kananmunaa, luettelee pian 8 vuotta täyttävä Milla Kukka.
Siinä ainekset lasten käsissä syntyville lihapullille. Tytön kokkiryhmän muut jäsenet 7-vuotias Venla Heikkinen, 8-vuotias Eero Törmänen ja 10-vuotias Emilia Kurtti kuuntelevat ja hakevat tarvittavia aineksia työpöytänsä ääreen. Reippaat pikkukokit saavat pian lihapulla-ainekset kasaan ja Törmänen alkaa kuoria perunoita muusia varten.
On maanantai aamupäivä. Ollaan Nilon yläkoulun kotitalousluokassa ja Kuusamon 4H-yhdistyksen järjestämä ruokakoulu on täydessä vauhdissa.
– Aamulla tultiin ja sitten tehtiin ja syötiin omatekemää aamupalaa. Minä söin leipää ja siinä kurkkuja päällä, kertoo 8-vuotias Eero Törmänen.
Ruokakoulu on 8–12-vuotiaille lapsille tarkoitettu päiväleiri, joka tarjoaa osallistujille mahdollisuuden kokea ruokailoa kaikin aistein, vierailla maatilalla ja nauttia liikunnasta.
Lapset pääsevät itse valmistamaan ruokaa, sillä 4H:n toiminta perustuu tekemällä oppimisen käytännönläheiseen pedagogiikkaan.
– Lapset ovat tarttuneet tosi rohkeasti toimeen ja uusia kavereita on saatu heti ensimmäisenä päivänä. On mukava seurata, kuinka yhdessä tekeminen ja ruoan laittaminen tuovat lapsille iloa, kertoo toiminnanjohtaja Taina Pitkänen Kuusamon 4H-yhdistyksestä.
Nelipäiväinen ruokakoulu kestää päivittäin seitsemän tuntia. Kuusamossa toimintaa järjestetään nyt ensimmäistä kesää ja vastaanotto on ollut erittäin hyvä.
– Mukaan otettiin ilmoittautumisjärjestyksessä 12 lasta. Kiinnostusta oli niin paljon, että enempikin olisi ollut tulijoita. Ensi kesää ajatellen pitää miettiä, että olisiko tarpeen useampi ryhmä, Pitkänen pohtii.
Ruokakoulu tarjoaa ohjattua tekemistä kesälomaansa aloitteleville alakoululaisille.
– Tämän kautta tekemistä on tarjolla ainakin neljäksi lomapäiväksi ja jos vanhemmat ovat vielä töissä, niin helpottaahan se koululaisen hoitopaikan mietinnässä. Tietää, että lapsella on mukavaa tekemistä, saa syötyä ja ettei koululainen ole yksin toimettomana kotona, Pitkänen sanoo.
Milla Kukka sekoittaa lihapullataikinaa, lisää suolaa ja jättää vähäksi aikaa tekeytymään. Ensimmäistä kertaa tyttö ei ole ruoanlaittopuuhissa.
– Kotona teen aina joskus munakasta. Siihen tulee paprikaa ja joskus laitan perunaakin, Kukka kertoo.
Lasten lempiruokaa tiedustellessa kaksi suosikkia, tortillat ja pyttipannu, nousevat ylitse muiden.
Kalaruokaa, porsaan ulkofilettä, keittoja, puuroa ja lasten toiveruokana pitsaa. Herkullinen ja terveellinen ruoka tulee leiripäivien aikana tutuksi, kun lapset kokkaavat ja leipovat itse.
– Ruokalistaa ollaan suunniteltu yhdessä lasten kanssa. Lapset tutustuvat huomaamatta eri raaka-aineisiin ja kasviksiin, maustavat, keittävät ja paistavat valmistaessaan joka päivä aamiaisen, lounaan ja välipalan itselleen ja muille leiriläisille.
Lapset tutustuvat myös ruoan alkuperään vieraillessaan yhtenä päivänä Oiva ja Pauli Pitkäsen maatilalla. Ruoan reitti pellolta pöytään tulee tutuksi, kun he saavat tutustua erilaisiin eläimiin, viljelyyn ja tilajogurtin valmistukseen.
Ruokakoulun kohokohta on perhepäivällinen. Silloin lapset valmistavat aterian, kattavat ja tarjoilevat aterian vanhemmilleen ja muille läheisille, jotka saapuvat tilaisuuteen vieraiksi.