Liikasenvaarantien Asfaltointi alkaa kahden viikon päästä.
– Oletuksena on, että heti maanantaina 26. elokuuta aloitetaan. Asfaltointi kestää 2-3 viikkoa. Sen jälkeen levitetään reunamurskeet ajoradan pientareelle, tehdään ajoratamaalaukset sekä muita viimeistelytöitä, kertoo projektipäällikkö Janne Turpeenniemi.
Asfaltointi aloitetaan Tiermaksen kohdalta, eli noin paalulta 6100. Asfaltointia tehdään kaista kerrallaan ja asfaltoidaan kohti Liikasenvaarantien alkua.
– Päivän päätteeksi asfaltoidaan myös toinen kaista kiinni samalle kohdalle. Sitten kun Liikasenvaarantien on asfaltoitu alusta Tiermaksen kohdalle, niin asfaltointi jatkuu siitä eteenpäin työmaan loppuun asti, kertoo Turpeenniemi.
Ajonopeutta tullaan nostamaan asfaltoinnin aikana päällystetylle osuudelle.
Maantien 8693 asfaltoitava matka on yhteensä noin 13 kilometriä.
Tiehankkeen arvioidaan nyt valmistuvan syyskuun loppuun mennessä.
Liikasevaarantien arvioidaan puhkoneen paljon renkaita poikkeuksellisen suurikokoisen sepelin takia.