Pääkirjoitus
Koillismaan alueen liikuntamatkailua ollaan vahvistamassa. Syksyn alkupuolella käynnistyy Pudasjärven Pikku-Syötteellä liikunnan alan ammattitutkinto, joka järjestetään seutukunnalla ensimmäistä kertaa.
Koulutus kestää kaikkiaan 12 kuukautta. Sen tarkoituksena on kouluttaa liikunnan ammattilaisia ja tukea alan yrittäjyyttä. Ammattitutkinto suoritetaan monimuoto-opetuksena tai oppisopimuskoulutuksena koostuen lähi- ja etäopetusjaksoista.
Tutkinto antaa valmiuksia toimia erilaisissa liikunnanohjaustehtävissä, muun muassa urheiluseuroissa, liikuntakeskuksissa sekä julkisella puolella. Koulutuksen antamisessa Virpiniemen liikuntaopisto ja Pudasjärven kaupunki tekevät yhteistyötä.
Kyseinen koulutus soveltuu myös esimerkiksi yrittäjille ja he voivat opiskella myös oppisopimuksella. Tässä on varmasti monelle yrittäjälle tilaisuus laajentaa toimenkuvansa laajuutta. Jos kunta puolestaan ottaa oppisopimusopiskelijan, hänen osaamistaan voidaan hyödyntää laajasti aina varhaiskasvatuksesta ikäihmisiin. Tämä voi olla tervetullutta lisäpalvelua sellaisiin kunnallisiin paikkoihin, missä hoitohenkilökunta ei yksinkertaisesti ehdi tarjoamaan eri liikuntamuotoja asiakkailleen.
Liikunnan kirjo kasvaa kaiken aikaa ja tarjolla on myös Koillismaalla mitä moninaisimpia liikuntamahdollisuuksia niin kesäisin kuin talvisinkin. Moni matkailija haluaa lomansa aikana – ei vain makoilla, vaan harrastaa jotakin. Mikäpä on sen luonnollisempaa kuin liikkua. Paikasta hieman riippuu, mitä siellä tai täällä voi tehdä.
Osa liikuntamuodoista on sellaisia, että suomalaisilla on niihin tuntuma jo lapsesta saakka, eikä välttämättä kädestä pitäen ohjausta lajiin tarvita. Sitten on myös uusia liikuntamuotoja, jotka kasvattavat suosiotaan koko ajan ja osaan niistä tarvitaan ohjausta.
Uuden liikunta-alan ammattitutkinnon suorittaneilla voisi ajatella olevan kysyntää tai se saattaisi tukea jo tietyllä alalla toimivan yrittäjän toimenkuvaa.