Pääkirjoitus
Kaupungin kokoon suhteutettuna Kuusamon on Suomen kärkipaikkakuntia liikuntamahdollisuuksilla mitattuna. Lajien kirjo vetää vertoja suurille kasvukeskuksille.
Kaupunki satsaa pelkästään liikuntakeskukseen jäähalli mukaan lukien 1,5 miljoonaa euroa vuodessa, josta se saa käyttömaksuina takaisin 350 000 euroa.
Lasten ja nuorten kannalta tilanne on kiitollinen. Kuusamossa pystyy harrastamaan kaikkea mahdollista lumen päällä. Sen lisäksi repertuaariin kuuluvat muun muassa suosituimmat joukkuelajit, kuten jääkiekko, jalkapallo, salibandy ja lentopallo.
Mahdollisuuksien määrä on niin suuri, että se – nurinkurista kyllä – on muodostumassa toimintaa rajoittavaksi tekijäksi. Joukkuelajit kärsivät jonkinasteisesta harrastajapulasta, kun pienentyneistä ikäluokista ei riitä joka lajiin harrastajia entiseen malliin.
Urheiluseurat yhdistelevät ikäluokkia siten, että samassa joukkueessa pelaa useamman ikäisiä. Ratkaisu on paitsi pakon sanelema, myös mahdollisuus. Tilanne tuo eri-ikäisiä lapsia tutuiksi toisilleen, opettaa ottamaan vastuuta nuoremmista.
Liikuntapalvelujen tulevaisuutta pohditaan parhaillaan kaupungin liikuntapaikkatyöryhmässä, joka linjaa, mihin rahat kohdennetaan tulevina vuosina.
Ihannetilanteessa kaupunki tarjoaa liikuntapalveluja, joille on kysyntää. Nuorisourheilun lisäksi asiaa on katsottava myös muiden käyttäjien näkökulmasta. Ratkaisuissa on kuunneltava paikallisia urheiluseuroja, joilla on suuri merkitys ihmisten liikuttajina.
Liikuntakeskuksen palloiluhallille ja yleisurheilutiloille on kysyntää enemmän kuin vuoroja on tarjolla. Jäähalli on elinkaarensa päässä, ja pyyteitä on muillakin lajeilla. Käyttäjämäärällä mitattuna suosituimpia ovat liikuntahalli (70 000 kävijää), uimahalli (47 000) ja jäähalli (42 000).
Vilkasta keskustelua on odotettavissa, kunhan liikuntapaikkatyöryhmän esitys vuoden lopussa valmistuu.