Liitto haluaa sel­vyyt­tä tukiin

Viime viikolla vietettiin valtakunnallista omaishoitajien viikkoa.

Sipilän hallitusohjelmassa omaishoidon kehittäminen on asetettu yhden kärkihankkeen tavoitteeksi. Sen mukaan, omaishoitajien asema paranee, kun heidän tukeaan ja palveluitaan lisätään ja monipuolistetaan.

Omaishoitajat ja läheiset -liitto haluaa, että omaishoidon tuen myöntämisen kriteerit on tulevissa maakunnissa asetettava sellaiselle tasolle, että tukea tarvitseva voi sitä saada.

Liiton korostaa, että maakuntien omaishoidon tuen myöntämiskriteerejä yhdenmukaistettaessa niitä ei saa asettaa liian tiukoiksi. Liian tiukat kriteerit vaikeuttavat omaishoitoperheiden tilannetta.

Juhlaviikko näkyi runsaana tapahtumatarjontana eri puolilla Suomea. Viikon pääjuhlaa vietettiin perjantaina Vaasassa.

Valtakunnallisella omaishoitajien viikolla Omaishoitajat ja läheiset -liiton paikallisyhdistykset järjestivät yhteistyökumppaneittensa kanssa eri puolilla Suomea noin 200 tilaisuutta.

Mukana oli muun muassa teemapäiviä, kirkkopyhiä, luentoja, virkistyspäiviä, vertaistukiryhmiä, avoimia ovia, konsertteja, teatteriesityksiä ja toiminnan esittelyä.

Muutamilla paikkakunnilla kirjastoissa oli esillä omaishoitoa käsittelevää kirjallisuutta sekä yhdistyksen työntekijöitä ja vapaaehtoisia keskustelemassa omaishoidosta

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä