Tulvat ja läpi kesän korkealla pysyneet vedet häiritsivät vesilintujen pesintää ja kanalintujen pesinnän vesittivät epävakaat säät. Riistakolmiolaskennan mukaan metsäkanalintujen esiintymistiheydet ovat noin 15–20 prosenttia viime vuotta alhaisemmat. Vesilintupoikueita on harvassa ja ne ovat pieniä.
Maa- ja metsätalousministeriö esittää metsäkanalintujen metsästysajan lyhennyksiä koko maahan. Koillismaalle rajoituksia on tulossa vain riekon pyyntiin. Viime syksynä riekkoa sai metsästää Koillismaalla vain Taivalkoskella.
Ministeriön esitykset kanalintujen metsästysaikojen rajoitukset on otettu riistanhoitoyhdistyksissä vastaan hyväksyvästi nyökytellen, ja luotetaan metsästäjien harkintakykyyn.
Jos ei ole metsästettävää, ei ole pakko metsästää, sanoo Taivalkosken riistanhoitoyhdistyksen puheenjohtaja Kalevi Hirvonen.
KS Fakta