Löy­töait­ta avaa huu­to­kau­pan – mutta ei vält­tä­mät­tä ku­pa­ri­pan­nul­la

Tilaa, kuparipannuja ja muuta tavaraa ja meklari. Jaana Sarajärven haave toteutuu sunnuntaina, kun Löytöaitan ensimmäinen huutokauppa käynnistyy.
Tilaa, kuparipannuja ja muuta tavaraa ja meklari. Jaana Sarajärven haave toteutuu sunnuntaina, kun Löytöaitan ensimmäinen huutokauppa käynnistyy.
Kuva: Susanna Sova

Yrittäjä Jaana Sarajärvi toteuttaa haavettaan ja avaa Kuusamoon huutokaupan. Ensimmäinen Antiikki- ja kirpputori Löytöaitan huutokauppa pidetään sunnuntaina.

Jatko riippuu siitä miten ensimmäinen kerta menee, sanoo Sarajärvi.

– Huutokauppa on aina ollut haaveeni, mutta minulta on puuttunut tila. Nyt meillä on tässä sellainen. Toivottavasti seinät pullistelevat sunnuntaina.

Huutokauppa rakentuu tuoleista ja tavarasta Postilta vapautuneeseen tilaan Löytöaitan uuden toimitilan yhteyteen Kuusamon keskustassa.

Salissa odottaa noin sata istumapaikkaa. Tavaraa on kuparipannusta piianpeiliin, peltirasioista kirjoituslipastoon ja tauluista suksiin. Pikkutavaraa, lähinnä astioista ja koriste-esineistä, huutokaupassa myydään myös laatikoittain. Niitä on koottu myytäväksi yhteensä 82 kappaletta.

Huutokauppaan tuleva tavaran Sarajärvi on ostanut Löytöaitalle Ruotsista.

– Jos huutokaupat lähtevät rullaamaan, kokeilemme myös prosenttimyyntiä.

Mikä se tämä on, kysyy Sarajärvi ja nostaa esiin puuvartisen peltitötterön, joka muistuttaa isoreikäistä siivilää. Olisiko ruotsalainen porkkanankylvökone, Jaana Sarajärvi vitsailee.

Oli mikä oli, sekin myydään huutokaupassa, jos joku tarjoaa siitä vähintään 2 euroa.

Huutokaupan meklaroimaan saapuu Sarajärven ystävä ammattimeklari Manu Siltala.

– Huutokaupassa on yleensä nopea tahti. Näiden tavaroiden myymiseen arvioin, että kuluu kolmisen tuntia.

Sarajärvi ei tiedä millä tyylillä Siltala Kuusamossa meklaroi. Esimerkiksi se, avataanko huutokauppa Palsanmäen huutokaupan tavoin kuparipannulla, jää nähtäväksi.

Kuusamossa ei ole huutokauppaperinnettä.

– Ei ole ollut tavaraa mitä myydä, kun sodassa paloi kaikki. Toisaalta ihmiset uskaltavat jo käyttää rahaa toisella tavalla kuin ennen.

Huutokauppakeisari -ohjelma on nostanut huutokauppojen suosiota ja ihmiset tietävät miten huutokaupassa toimitaan.

– Ehkä Huutokauppakeisari on lisännyt myös rohkeutta osallistua, tehdä tarjouksia.

Silti Jaana Sarajärvi varautuu siihen, että huutamista arkailevakin saa tarjouksensa tehtyä.

– Minulle voi jättää ennakkotarjouksen. Meillä ennakkotarjouksena annettua summaa ei huudeta suoraan, vaan tehdään tarjouksia 2 eurosta lähtien annettuun summaan saakka.

Löytöaitan huutokaupassa alin huuto on 2 euroa ja kaikki myydään. Pohjahintoja ei ole. Huutokauppa alkaa sunnuntaina kello 12, näyttötunti tuntia ennen huutokauppaa.

”Ehkä Huutokauppakeisari on lisännyt myös rohkeutta osallistua, tehdä tarjouksia.
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä