Lukijalta

Lu­ki­jal­ta: Ak­tii­vi­mal­li ak­ti­voit­taa

On vaikeata ymmärtää, miksi aktiivi työllistämismallia niin kovasti vastustetaan. Onko yksikään hallituksen esitys saanut tällaista vipinää aikaan? Ensin saatiin ennätysajassa kansalaisaloite pystyyn sen kumoamiseksi ennen kuin se oli edes virallisesti annettu. Ja nyt ay-liikkeet panivat perjantaina kakki seis siitä huolimatta, että heille oli ilmoitettu, ettei lakia peruta. Tämähän on aivan ennen näkemätöntä ja esimerkillistä toimeliaisuutta. Mikäli laki käytännössä saa tuollaista tohinaa aikaan, niin sehän on hyvinkin täyttänyt tehtävänsä.

Julkisuudessa ei ole juurikaan selitetty sitä, miksi tuollainen esitys annetaan. Ensiksikin entiset työllistämismallit eivät ole tehonneet. Toiseksi, mitä kauemmin joku on työttömänä, sitä vaikeampi häntä on työllistää ja sitä todennäköisemmin hän syrjäytyy työelämästä. On väitetty, ettei kukaan ole tahallaan työtön, eikä halua olla työtön. Virallisesti ei varmasti haluakaan. Jos työttömältä kysytään, hän oletettavasti sen jyrkästi kiistää. Käytännössä tilanne ei ole noin auvoinen.

”Tyytymättömyyden osoittaminen viime perjantain tyylillä osoittaa täydellistä arvostelukyvyttömyyttä.

Ystäväni rakensi omakotitaloa ja pyysi kortistosta kirvesmiestä. Pitkän odotuksen jälkeen jonkunlainen rakentaja löytyikin, mutta sellainen, jolla ei ollut työhaluja eikä ihmeemmin enää taitojakaan. Keskustelin erään työvoimatoimiston johtajan kanssa ja hän totesi, että jos työtön asuu kirkolla, hän alkoholisoituu ja jos hän asuu sivukylässä, hän kyllä pysyy raittiina, mutta menettää kosketuksensa työelämään ja alkaa metsästää ja kalastaa.

Valtakunta tarvitsee kipeästi verotuloja ja veronmaksajia, sillä valtio on velkaantunut ja ikärakenne vie työvoimaa työmarkkinoilta enemmän kuin sinne tuo. Tällä valtakunnalla on paisuva eläkeläisten joukko huollettavanaan, se ei yksinkertaisesti kestä pitkään paisuvaa työttömien armeijaa. Entinen työttömiä paapova kassalinja on tullut tiensä päähän. Jotakin uutta on keksittävä ja nopeasti sittenkin.

Hallitus on ilmoittanut, että uusi aktiivimalli on kokeilun luontoinen ja siihen voidaan tehdä muutoksia sitä mukaa, kun saadaan lisää kokemuksia. SAK:n ja STTK:n asenne tyrmätä koko malli ja panna pensselit santaan on täysin hedelmätön. Heille periaatteessa ilmeisesti kaikki porvarien räätälöimät mallit ovat kelvottomia.

Tyytymättömyyden osoittaminen viime perjantain tyylillä osoittaa täydellistä arvostelukyvyttömyyttä. Siihen sopisi vanha sanonta: ”Itselleen porsas kiusaa tekee, kun kaukalonsa kaataa.” Pyörien pysäyttäminen ei haitannut porvareita vähääkään, sillä heillähän on autot, mutta duunareita se haittasi. Jos nykyinen ay-liike ei parempaan pysty, niin sen aika alkaa olla ohi.

Akavan tyyli oli järkevämpi. Se ilmoitti, ettei nykyinen aktiivimalli sitä tyydytä, muta se ei pidä mielekkäänä myöskään mitään julkista työnseisausta, vaan haluaa neuvotella hallituksen kanssa mallin parantamisesta. Tämä on rakentava linja, se luultavasti myös tuottaa tulosta nopeammin kuin tuollainen aasimainen ”kaikki seis ja sitten torille mölyämään” linja.

 

 
Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen