Lukijalta

Lu­ki­jal­ta: Fy­sii­kan lait ovat vas­tas­sa mo­bii­li­ver­kois­sa­kin

Koillissanomissa oli tässä hyvä kirjoitus valokuituyhtiön puolelta. Maanantaisessa MOT:ssa asia esitettiin hieman yksisilmäisesti ja Keski-Suomen kuitufirmojen talousvaikeuksia ei voi yleistää ihan joka paikkaan. Tietysti jos kuituprojekteihin lähdetään, niin kuitufirmojen taloudellinen pohja on varmistettava.

Totuus on kuitenkin seuraava: mobiiliverkot, ei 5G-verkkokaan tule tulevaisuudessa riittämään kapasiteettina. Yksinkertainen fakta on se, että kymmenessä vuodessa verkon yli liikkuva datamäärä tulee yli satakertaistumaan.

Toisekseen, 5G tarvitsee valokuidun ja käytännön tasolla tukiaseman on oltava alle 200 metrin päässä käyttöpaikasta. Fysiikan laeille ei kiivainkaan mobiilimies tai -nainen mahda mitään.

Joten voi aikanaan kysyä, että mikähän tuleekaan olemaan 5G-liittymien hinta? Luultavimmin jossain vaiheessa tullaan toteamaan, että valokuitu on vaan tarjottava käyttöön. Ja tällöin kiinteä- ja mobiiliverkko tulee toimimaan rinnakkain. Joten eiköhän laiteta homma jo vihdoinkin pystyyn Kuusamossakin.

Mainos
Koillissanomien pelit

Pelaa Koillissanomien digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen